Events Seats Field (8.x-1.0-rc1) - en to id translation catalogue (29 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Value
id: Nilai

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Currency
id: Mata uang

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: None
id: Tiada

en: Price
id: Harga

en: General
id: Umum

en: Both
id: Keduanya

en: Rows
id: Baris

en: Clone
id: Kloning

en: fields
id: Bidang-bidang

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Source
id: Sumber

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Ok
id: Oke

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Columns
id: Kolom

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size
