EverLMS for LangMasters Course (1.0.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (233 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Body
ja: 本文

en: Next
ja: 次へ

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Confirm
ja: 確認

en: Age
ja: 年齢

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: unpublished
ja: 未掲載

en: Login
ja: ログイン

en: Release notes
ja: リリースノート

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Test
ja: テスト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Parent
ja: 親

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to parent page
ja: 親ページへ移動

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Back
ja: 戻る

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: Default
ja: デフォルト

en: Blank
ja: 空白

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Add
ja: 追加

en: Audio
ja: オーディオ

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: n/a
ja: 利用不可

en: Created
ja: 作成

en: Question
ja: 質問

en: Answer
ja: 回答

en: All
ja: すべて

en: Last post
ja: 最終投稿

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Page
ja: ページ

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Web Server
ja: ウェブサーバー

en: Database
ja: データベース

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Up
ja: 上へ

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Medium
ja: 中程度

en: Media
ja: メディア

en: Widget
ja: ウィジェット

en: System
ja: システム

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Table
ja: テーブル

en: Forum
ja: フォーラム

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Class
ja: クラス

en: Banner
ja: バナー

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Level
ja: レベル

en: Close
ja: 閉じる

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Confirmation
ja: 確認

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Key
ja: キー

en: Token
ja: トークン

en: Source
ja: ソース

en: Topics
ja: トピック

en: Posts
ja: 投稿

en: Choice
ja: 選択

en: Video
ja: ビデオ

en: Installed
ja: インストール済み

en: Scope
ja: スコープ

en: Changed
ja: 変更済

en: Document
ja: ドキュメント

en: New
ja: 新

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Tabs
ja: タブ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Grid
ja: グリッド

en: Copyright
ja: 著作権

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Green
ja: グリーン

en: Blue
ja: ブルー

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Skin
ja: スキン

en: Offset
ja: オフセット

en: Featured
ja: 主な

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Memory limit
ja: メモリの制限

en: Newest first
ja: 新しい順

en: Notification
ja: 通知

en: original
ja: オリジナル

en: No link
ja: リンクなし

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Difficulty
ja: 難易度

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Quiz Results
ja: クイズの結果

en: Quiz
ja: クイズ

en: Account ID
ja: アカウント ID

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Pagination
ja: ページ送り

en: No modules are available to uninstall.
ja: アンインストールできるモジュールはありません。

en: Last checked: @time ago
ja: 前回の確認: @time前

en: Last checked: never
ja: 前回の確認: 未実行

en: Includes: %includes
ja: 以下を含みます： %includes

en: Apply filters
ja: フィルターを適用

en: Scheduler
ja: スケジューラー

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Sort ascending
ja: 昇順で並び替え

en: Beauty
ja: ヘルス＆ビューティー

en: Quiz Result
ja: クイズの結果

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: All content
ja: すべてのコンテンツ

en: Machine name:
ja: システム内部名称:

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Full comment
ja: コメント全文

en: view actual size
ja: 実サイズで表示

en: Full content
ja: 全文

en: Includes:
ja: 次を含みます:

en: Enabled: %includes
ja: 有効: %includes

en: Disabled: %disabled
ja: 無効: %disabled

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: No media available.
ja: 利用可能なメディアがありません。

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Current page
ja: カレントページ

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Subscribe to @title
ja: @title を購読

en: Room
ja: 部屋

en: Text Formats
ja: テキストフォーマット

en: Asc
ja: 昇順

en: Display | Displays
ja[0]: ディスプレイ
ja[1]: ディスプレイ

en: Footer first
ja: 第1フッター

en: Footer second
ja: 第2フッター

en: Footer third
ja: 第3フッター

en: Last Cron Run
ja: 最後の Cron 実行

en: Link label to the referenced entity
ja: ラベルを参照先エンティティへリンク

en: Link to the referenced entity
ja: 参照先エンティティへのリンク

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Last page
ja: 最終ページ

en: Drupal Version
ja: Drupal バージョン

en: Footer fourth
ja: 第4フッター

en: Toolbar configuration
ja: ツールバーの構成

en: Available buttons
ja: 利用可能なボタン

en: Active toolbar
ja: アクティブツールバー

en: no version
ja: バージョンなし

en: Missing translations for:
ja: 見つからない翻訳:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
ja[0]: 1 件のプロジェクトの翻訳が見つかりません
ja[1]: @count 件のプロジェクトの翻訳が見つかりません

en: Last saved
ja: 最終更新

en: Not saved yet
ja: 未保存

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
ja: ボタンを<em>アクティブツールバー</em>へ移動させると有効になり、<em>利用可能なボタン</em>へ移動させると無効になります。マウスやキーボードの矢印キーでボタンを移動させることができます。ツールバーグループの名前は、スクリーンリーダー利用者のサポートのために提供します。空のツールバーグループは、保存の際に削除されます。

en: Button divider
ja: ボタンディバイダー

en: CKEditor toolbar and button configuration.
ja: CKEditor ツールバーとボタンの設定。

en: Updates for: @module_list
ja: 下記の更新: @module_list

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ja: コンテンツタイプがまだ作成されていません。<a href="@create_content">コンテンツタイプ作成ページ</a>で新しいコンテンツタイプを追加してください。

en: Book outline for @book.title
ja: @book.title のブックアウトライン

en: Book traversal links for
ja: ブック横断リンク:

en: (upscaling allowed)
ja: (アップスケール許可)

en: Site header
ja: サイトヘッダー

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: First page
ja: 先頭ページ

en: Page @items.current
ja: @items.current ページ

en: Footer fifth
ja: 第5フッター

en: By @author @time ago
ja: @author が @time 前に投稿

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Media library
ja: メディアライブラリー

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Version: @module-version
ja: バージョン: @module-version

en: Requires: @module-list
ja: @module-list が必要

en: Required by: @module-list
ja: @module-list に必要

en: Installation tasks
ja: インストールタスク

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
ja: マシン名: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
ja[0]: 以下の理由により @module.module_name をアンインストールすることができません:
ja[1]: 以下の理由により @module.module_name をアンインストールすることができません:

en: width @data.width
ja: 横幅 @data.width

en: height @data.height
ja: 高さ @data.height

en: Delete media
ja: メディアを削除

en: Media name
ja: メディア名

en: Save media
ja: メディアを保存

en: Publish media
ja: メディアを掲載

en: Unpublish media
ja: メディアを非掲載

en: random between -@degrees° and @degrees°
ja: -@degrees° から @degrees° の間でランダム

en: Find and manage media.
ja: メディアを検索し管理します。

en: General System Information
ja: システム全体の情報

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: Name (A-Z)
ja: 名前（昇順）

en: Name (Z-A)
ja: 名前（降順）

en: Create new media
ja: メディアの作成

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。

en: Edit {{ name }}
ja: {{ name }}を編集

en: Widget (table)
ja: ウィジェット（表）

en: Media Library thumbnail (220×220)
ja: メディアライブラリーのサムネイル (220×220)

en: Delete {{ name }}
ja: {{ name }}を削除

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ja: PDFなどのアップロード済みファイルやドキュメント。
