EverLMS for LangMasters Course (1.0.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (213 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Body
tr: Gövde

en: Next
tr: Sonraki

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Confirm
tr: Onayla

en: Age
tr: Yaş

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Action
tr: Eylem

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: unpublished
tr: yayımlanmadı

en: Login
tr: Giriş

en: Release notes
tr: Sürüm notları

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Parent
tr: Üst öge

en: Category
tr: Kategori

en: Name
tr: İsim

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Back
tr: Geri

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Help
tr: Yardım

en: True
tr: Doğru

en: Default
tr: Varsayılan

en: Blank
tr: Boş

en: Top
tr: En üst

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Add
tr: Ekle

en: Audio
tr: Ses

en: Teaser
tr: Özet

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Question
tr: Soru

en: Answer
tr: Cevap

en: All
tr: Tümü

en: Last post
tr: Son gönderi

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page
tr: Sayfa

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Web Server
tr: Web Sunucusu

en: Database
tr: Veritabanı

en: Off
tr: Kapalı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Up
tr: Yukarı

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Medium
tr: Orta

en: Media
tr: Medya

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: System
tr: Sistem

en: Desc
tr: Azalan

en: Owner
tr: Sahibi

en: By
tr: Yazar:

en: Table
tr: Tablo

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Class
tr: Sınıf

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Level
tr: Seviye

en: Close
tr: Kapat

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Confirmation
tr: Teyit

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: Key
tr: Anahtar

en: Token
tr: Simge

en: Source
tr: Kaynak

en: Topics
tr: Konular

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Choice
tr: Seçenek

en: Installed
tr: Kurulu

en: Changed
tr: Değişti

en: Purple
tr: Mor

en: Document
tr: Belge

en: New
tr: Yeni

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Grid
tr: Izgara

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Audio file
tr: Ses dosyası

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: URL path settings
tr: URL yol ayarları

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Memory limit
tr: Bellek sınırı

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: original
tr: orijinal

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Difficulty
tr: Zorluk

en: Video file
tr: Video dosyası

en: Content Above
tr: Yukarıdaki İçerik

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Courses
tr: Kurslar

en: Quiz Results
tr: Sınav Sonuçları

en: Quiz
tr: Sınav

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Language settings
tr: Dil ayarları

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: No modules are available to uninstall.
tr: Kaldırılabilecek bir eklenti yok.

en: Last checked: @time ago
tr: Son kontrol: @time önce

en: Last checked: never
tr: Son kontrol: hiçbir zaman

en: Includes: %includes
tr: Kapsamı: %includes

en: Apply filters
tr: Filtreleri uygula

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Sort descending
tr: Azalan sıralama

en: Sort ascending
tr: Artan sıralama

en: Footer Bottom
tr: Altbilgi Altı

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: All content
tr: Tüm içerikler

en: Machine name:
tr: Makine adı:

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Full comment
tr: Tüm yorum

en: view actual size
tr: gerçek boyutlarında görüntüle

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Includes:
tr: Kapsamı:

en: Enabled: %includes
tr: Etkin: %includes

en: Disabled: %disabled
tr: Devre dışı: %disabled

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: No media available.
tr: Ortam yok.

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: Certificate
tr: Sertifika

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Footer Top
tr: Altbilgi Üst

en: Subscribe to @title
tr: Abone ol @title

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: Asc
tr: Artan

en: Footer first
tr: Birinci alt bilgi

en: Footer second
tr: İkinci alt bilgi

en: Footer third
tr: Üçüncü alt bilgi

en: Last Cron Run
tr: Son Dönemsel Görev Çalıştırması

en: Link label to the referenced entity
tr: Etiketi başvurulan varlığa bağlayın

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Last page
tr: Son sayfa

en: Drupal Version
tr: Drupal Sürümü

en: Footer fourth
tr: Dördüncü alt bilgi

en: Toolbar configuration
tr: Araç çubuğu yapılandırması

en: Available buttons
tr: Kullanılabilir düğmeler

en: Active toolbar
tr: Etkin araç çubuğu

en: Missing translations for:
tr: Şunun için çeviri eksik:

en: Last saved
tr: Son kaydedilen

en: Not saved yet
tr: Henüz kaydedilmedi

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
tr: Bir düğmeyi etkinleştirmek için <em>Etkin araç çubuğuna</em> ya da devre dışı bırakmak için <em>Kullanılabilir düğmelera</em> taşıyın. Düğmeler fareyle veya klavye ok tuşlarıyla taşınabilir. Ekran okuyucu kullanıcılarını desteklemek için araç çubuğu grup adları sağlanır. Boş araç çubuğu grupları kaydetme sırasında kaldırılır.

en: Button divider
tr: Düğme ayırıcı

en: CKEditor toolbar and button configuration.
tr: CKEditor araç çubuğu ve düğme yapılandırması.

en: Updates for: @module_list
tr: @module_list için güncellemeler

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
tr: Henüz herhangi bir içerik tipi oluşturmadınız. Yeni bir içerik tipi eklemek için <a href="@create_content">içerik tipi oluşturma sayfasına</a> gidin.

en: (upscaling allowed)
tr: (yukarı ölçeklemeye izin verilir)

en: Site header
tr: Site Başlığı

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: First page
tr: İlk sayfa

en: Page @items.current
tr: Sayfa @items.current

en: Footer fifth
tr: 5. alt bilgi

en: By @author @time ago
tr: @author tarafından @time önce

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Version: @module-version
tr: Sürüm: @module-version

en: Requires: @module-list
tr: Gereken: @module-list

en: Required by: @module-list
tr: Gerektiren: @module-list

en: Installation tasks
tr: Kurulum görevleri

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
tr: Makine adı: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: width @data.width
tr: @data.width genişlik

en: height @data.height
tr: @data.height yükseklik

en: Delete media
tr: Ortamı sil

en: Media name
tr: Medya adı

en: Save media
tr: Ortamı kaydet

en: Publish media
tr: Ortamı yayımla

en: Unpublish media
tr: Ortamı yayından kaldır

en: random between -@degrees° and @degrees°
tr: -@degrees° ila @degrees° arasında rastgele

en: General System Information
tr: Genel Sistem Bilgileri

en: Go to page @key
tr: @key. sayfaya git

en: A locally hosted audio file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir ses dosyası.

en: A locally hosted video file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir video dosyası.

en: Name (A-Z)
tr: Ad (A-Z)

en: Name (Z-A)
tr: Ad (Z-A)

en: Create new media
tr: Yeni medya oluştur

en: Remote video
tr: Uzak video

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
tr: Yüklenmiş dosya veya belge, örneğin bir PDF.
