Examples for Developers (3.0.2) - en to ar translation catalogue (79 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Next
ar: التالي

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Value
ar: القيمة

en: Type
ar: النوع

en: Closed
ar: مغلق

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Age
ar: العمر

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Quantity
ar: الكمية

en: Edit
ar: تحرير

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Weight
ar: الوزن

en: Parent
ar: الأب

en: none
ar: لا شيء

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Back
ar: رجوع

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: URL
ar: العنوان URL

en: Text
ar: نص

en: User Name
ar: اسم المستخدم

en: ID
ar: المعرف ID

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Created
ar: الإنشاء

en: Active
ar: نشط

en: Drupal
ar: دروبال

en: Your name
ar: اسمك

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Details
ar: التفاصيل

en: Desc
ar: تنازلي

en: Color
ar: اللون

en: Role
ar: الدور

en: Users
ar: المستخدمين

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: Second
ar: الثانية

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Changed
ar: تم التغير

en: @type: deleted %title.
ar: @type: %title حُذف.

en: Contact settings
ar: إعدادات الاتصال

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Apply
ar: تطبيق

en: Examples
ar: أمثلة

en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Blue
ar: أزرق

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Delete contact
ar: احذف الاتصال

en: Errors
ar: اخطاء

en: - All -
ar: - الكل -

en: First item
ar: أول عنصر

en: Second item
ar: ثاني عنصر

en: Poll status
ar: حالة استطلاع الرأي

en: Cron ran successfully.
ar: اكتمل مجدول الأعمال (كرون) بنجاح.

en: Cron run failed.
ar: فشل عمل كرون.

en: Item ID
ar: معرف العنصر

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي
