Examples for Developers (3.0.2) - en to ru translation catalogue (122 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Next
ru: Вперёд

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: Closed
ru: Закрыто

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Cancel
ru: Отмена

en: Age
ru: Возраст

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Quantity
ru: Количество

en: Go
ru: Пуск

en: Edit
ru: Редактировать

en: Size
ru: Размер

en: Links
ru: Ссылки

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Message
ru: Сообщение

en: Password
ru: Пароль

en: Weight
ru: Вес

en: Parent
ru: Родитель

en: none
ru: нет

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Back
ru: Назад

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Default
ru: По умолчанию

en: Update
ru: Обновить

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Просмотр

en: Text
ru: Текст

en: 1 hour
ru: 1 час

en: User Name
ru: Имя пользователя

en: Created
ru: Создано

en: Active
ru: Активно

en: Your name
ru: Ваше имя

en: E-mail address
ru: E-mail адрес

en: 1 day
ru: 1 день

en: Details
ru: Подробности

en: Introduction
ru: Введение

en: Phone
ru: Телефон

en: Desc
ru: По убыванию

en: Color
ru: Цвет

en: Role
ru: Роль

en: No entries available.
ru: Нет доступных записей

en: Users
ru: Пользователи

en: Temperature
ru: Температура

en: description
ru: описание

en: First Name
ru: Имя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Node title
ru: Заголовок материала

en: Second
ru: Секунда

en: Your message has been sent.
ru: Ваше сообщение отправлено.

en: Red
ru: Красный

en: Changed
ru: Изменение

en: Purple
ru: Фиолетовый

en: @type: deleted %title.
ru: @type: удален материал %title.

en: Contact settings
ru: Настройки контактной формы

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Apply
ru: Применить

en: Examples
ru: Примеры

en: Publisher
ru: Издатель

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: Third
ru: Третий

en: Fourth
ru: Четвертый

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: Surname
ru: Фамилия

en: Language code
ru: Код языка

en: Green
ru: Зелёный

en: Blue
ru: Синий

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: By name
ru: По названию

en: Delete contact
ru: удалить контактную информацию

en: Errors
ru: Ошибки

en: Newest first
ru: Новые сначала

en: Choose
ru: Выбрать

en: Newest last
ru: Новые в конце

en: Edited first
ru: Редактируемые сначала

en: Edited last
ru: Редактируемые в конце

en: Publication
ru: Публикация

en: Created by
ru: Автор

en: Parent ID
ru: ID родителя

en: Next step
ru: Следующий шаг

en: Processed @current out of @total.
ru: Обработано @current из @total.

en: Cron interval
ru: Интервал Cron

en: Letters
ru: Символы

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: First item
ru: Первый элемент

en: Second item
ru: Второй элемент

en: Poll status
ru: Статус опроса

en: Cron ran successfully.
ru: Запуск <em>cron</em> выполнен.

en: Cron run failed.
ru: Запуск <em>cron</em> неудачен.

en: Hello world!
ru: Привет мир!

en: Item ID
ru: ID элемента

en: Numbers
ru: Число

en: Create node
ru: Создать материал

en: Administer settings
ru: Управление настройками

en: Machine Name
ru: Машинное имя

en: Contact list
ru: Список контактов

en: Advanced list
ru: Расширенное управление списками

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ru: Возникла ошибка в процессе @operation с аргументами: @args

en: Simple Form
ru: Простая форма

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Example modules
ru: Пример модулей

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Modal form
ru: Модальная форма

en: Add one more
ru: Добавить ещё

en: Remove one
ru: Удалить одну

en: REST export
ru: REST экспорт

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.
