Examples for Developers (3.0.3) - en to nl translation catalogue (115 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Next
nl: Volgende

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Value
nl: Waarde

en: Closed
nl: Gesloten

en: List
nl: Lijst

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Age
nl: Leeftijd

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: Go
nl: Filter

en: Edit
nl: Bewerken

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Message
nl: Bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Weight
nl: Gewicht

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: none
nl: geen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Back
nl: Terug

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Text
nl: Tekst

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

en: Email
nl: E-mail

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Active
nl: Actief

en: Your name
nl: Uw naam

en: E-mail address
nl: E-mailadres

en: 1 day
nl: 1 dag

en: Id
nl: ID

en: Introduction
nl: Inleiding

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Desc
nl: Aflopend

en: Color
nl: Kleur

en: Role
nl: Rol

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Users
nl: Gebruikers

en: Temperature
nl: Temperatuur

en: description
nl: beschrijving

en: First Name
nl: Voornaam

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Default language
nl: Standaardtaal

en: Node title
nl: Node-titel

en: Second
nl: Seconde

en: Your message has been sent.
nl: Uw bericht is verzonden.

en: Red
nl: Rood

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Purple
nl: Paars

en: @type: deleted %title.
nl: @type: %title verwijderd.

en: Contact settings
nl: Contactinstellingen

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Apply
nl: Toepassen

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: Publisher
nl: Uitgever

en: 5 minutes
nl: 5 minuten

en: Third
nl: Derde

en: Fourth
nl: Vierde

en: 1 minute
nl: 1 minuut

en: Surname
nl: Achternaam

en: Language code
nl: Taalcode

en: Green
nl: Groen

en: Blue
nl: Blauw

en: Orange
nl: Oranje

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: By name
nl: Op naam

en: Person
nl: Persoon

en: Delete contact
nl: Contact verwijderen

en: Errors
nl: Fouten

en: Newest first
nl: Nieuwste eerst

en: Choose
nl: Maak een keuze

en: Publication
nl: Publicatie

en: Yellow
nl: Geel

en: Created by
nl: Aangemaakt door

en: Parent ID
nl: Bovenliggende ID

en: Next step
nl: Volgende stap

en: Processed @current out of @total.
nl: @current bewerkt op een totaal van @total.

en: green
nl: groen

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: First item
nl: Eerste item

en: Second item
nl: Tweede item

en: Poll status
nl: Enquêtestatus

en: Cron ran successfully.
nl: Cron is met succes uitgevoerd.

en: Cron run failed.
nl: Het was niet mogelijk om cron uit te voeren.

en: Item ID
nl: Item-ID

en: Numbers
nl: Nummers

en: Previous step
nl: Vorige stap

en: Create node
nl: Node aanmaken

en: Administer settings
nl: Instellingen beheren

en: Machine Name
nl: Systeemnaam

en: Advanced list
nl: Geavanceerde lijst

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van @operation met parameters: @args

en: Simple Form
nl: Eenvoudig formulier

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Example modules
nl: Voorbeeldmodules

en: Asc
nl: Oplopend

en: Modal form
nl: Modal formulier

en: REST export
nl: REST-export

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.
