Examples for Developers (4.0.1) - en to uk translation catalogue (140 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Next
uk: Наступний

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: Closed
uk: Закрито

en: yes
uk: так

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Age
uk: Вік

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Quantity
uk: Кількість

en: Go
uk: Перехід

en: Edit
uk: Редагувати

en: Size
uk: Розмір

en: Links
uk: Посилання

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Message
uk: Повідомлення

en: Password
uk: Пароль

en: Weight
uk: Вага

en: Parent
uk: Батько

en: none
uk: немає

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Back
uk: Назад

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Text
uk: Текст

en: 1 hour
uk: 1 година

en: User Name
uk: Ім'я користувача

en: Email
uk: Електронна пошта

en: no
uk: ні

en: Created
uk: Створено

en: Active
uk: Активно

en: Your name
uk: Ваше ім'я

en: E-mail address
uk: Адреса електронної пошти

en: 1 day
uk: 1 день

en: Details
uk: Подробиці

en: Id
uk: Ідентифікатор

en: Introduction
uk: Вступ

en: Phone
uk: Телефон

en: Desc
uk: Спад

en: Color
uk: Колір

en: Role
uk: Роль

en: First name
uk: Ім’я

en: Last name
uk: Прізвище

en: Users
uk: Користувачі

en: Temperature
uk: Температура

en: description
uk: опис

en: First Name
uk: Ім'я

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Default language
uk: Базова мова

en: Node title
uk: Заголовок матеріалу

en: Second
uk: Другий

en: Your message has been sent.
uk: Ваше повідомлення було відправлене.

en: Red
uk: Червоний

en: Changed
uk: Змінено

en: Purple
uk: Пурпуровий

en: @type: deleted %title.
uk: @type: %title видалено.

en: Contact settings
uk: Налаштування контактів

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Default value
uk: Базове значення

en: Apply
uk: Застосувати

en: Examples
uk: Приклади

en: Publisher
uk: Видавець

en: 5 minutes
uk: 5 хвилин

en: Third
uk: Третій

en: Fourth
uk: Четвертий

en: 1 minute
uk: 1 хвилина

en: Surname
uk: Прізвище

en: Language code
uk: Код мови

en: Green
uk: Зелений

en: Blue
uk: Синій

en: Orange
uk: Помаранчевий

en: 5 seconds
uk: 5 секунд

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: By name
uk: За назвою

en: Person
uk: Особа

en: Delete contact
uk: Знищити контакт

en: Errors
uk: Помилки

en: Newest first
uk: Найновіші спочатку

en: Choose
uk: Вибрати

en: Newest last
uk: Найновіші в кінці

en: Edited first
uk: Змінені спочатку

en: Edited last
uk: Змінені в кінці

en: Debugging
uk: Зневадження

en: Publication
uk: Публікація

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Created by
uk: Створив(ла)

en: Parent ID
uk: ID батька

en: Delete file
uk: Видалити файл

en: Processed @current out of @total.
uk: Оброблене @current з @total.

en: Letters
uk: Літери

en: green
uk: зелений

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: First item
uk: Перший елемент

en: Second item
uk: Другий елемент

en: Poll status
uk: Статус опитування

en: Cron ran successfully.
uk: Крон успішно запущено.

en: Cron run failed.
uk: Невдалий запуск крону.

en: Hello world!
uk: Привіт, світ!

en: Item ID
uk: ID елементу

en: Numbers
uk: Числа

en: Create node
uk: Створити матеріал

en: Administer settings
uk: Керування налаштуваннями

en: Machine Name
uk: Машинна Назва

en: Advanced list
uk: Розширений список

en: Add contact
uk: Додати контакт

en: No users found
uk: Не знайдено жодного користувача

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
uk: Помилка під час обробки @operation з аргументами: @args

en: Simple Form
uk: Проста форма

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Example modules
uk: Модулі-приклади

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: The file %uri does not exist.
uk: Файл %uri не існує.

en: Modal form
uk: Модальна форма

en: Add one more
uk: Додати ще

en: Remove one
uk: Вилучити одну

en: Create directory
uk: Створити каталог

en: REST export
uk: REST-експорт

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: The language code of ContentEntityExample entity.
uk: Код мови для сутності ContentEntityExample.

en: Weight for ID @id
uk: Вага для ID @id
