Examples for Developers (4.0.2) - en to fa translation catalogue (102 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Next
fa: بعدی

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: Closed
fa: بسته شده

en: yes
fa: بله

en: List
fa: فهرست

en: Subject
fa: موضوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Age
fa: سن

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Quantity
fa: تعداد

en: Go
fa: برو

en: Edit
fa: ویرایش

en: Size
fa: اندازه

en: Links
fa: پیوندها

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Message
fa: پیام

en: Password
fa: گذرواژه

en: Weight
fa: وزن

en: Parent
fa: والد

en: none
fa: هیچ

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Back
fa: بازگشت

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: URL
fa: نشانی

en: Text
fa: متن

en: 1 hour
fa: ۱ ساعت

en: User Name
fa: نام کاربر

en: ID
fa: شناسه

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: no
fa: خیر

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Active
fa: فعال

en: Drupal
fa: دروپال

en: Your name
fa: نام شما

en: E-mail address
fa: نشانی پست الکترونیک

en: 1 day
fa: ۱ روز

en: Details
fa: جزئیات

en: Id
fa: شناسه

en: Introduction
fa: معرفی

en: Phone
fa: تلفن

en: Desc
fa: نزولی

en: Color
fa: رنگ

en: Role
fa: نقش

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Users
fa: کاربران

en: description
fa: توضیحات

en: First Name
fa: نام

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Default language
fa: زبان پیش‌فرض

en: Node title
fa: عنوان گره

en: Second
fa: ثانیه

en: Your message has been sent.
fa: پیام شما ارسال شد.

en: Red
fa: قرمز

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: @type: deleted %title.
fa: @type: %title حذف شد.

en: Contact settings
fa: تنظیمات تماس

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Apply
fa: تایید

en: Examples
fa: مثال‌ها

en: 5 minutes
fa: ۵ دقیقه

en: 1 minute
fa: 1 دقیقه

en: Language code
fa: کد زبان

en: Green
fa: سبز

en: Blue
fa: آبی

en: Orange
fa: نارنجی

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Delete contact
fa: حذف تماس

en: Errors
fa: خطاها

en: Debugging
fa: اشکال‌زدایی

en: Parent ID
fa: شناسه والد

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: First item
fa: اولین آیتم

en: Second item
fa: دومین آیتم

en: Poll status
fa: وضعیت نظرسنجی

en: Cron ran successfully.
fa: کرون با موفقیت اجرا شد.

en: Cron run failed.
fa: اجرای کرون با شکست روبرو شد.

en: Item ID
fa: شناسه آیتم

en: Advanced list
fa: لیست پیشرفته

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Example modules
fa: ماژول‌های نمونه

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر
