Examples for Developers (4.0.4) - en to cy translation catalogue (70 entries)

en: Title
cy: Pennawd

en: Body
cy: Corff

en: Next
cy: Nesaf

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Value
cy: Gwerth

en: Email address
cy: Cyfeiriad e-bost

en: Type
cy: Math

en: Closed
cy: Ar gau

en: yes
cy: ie

en: List
cy: Rhestr

en: Subject
cy: Testun

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Remove
cy: Symud

en: Age
cy: Oed

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: Edit
cy: Golygu

en: Size
cy: Maint

en: Links
cy: Dolenni

en: Search
cy: Chwilio

en: Reset
cy: Ailosod

en: Message
cy: Neges

en: Password
cy: Cyfrinair

en: Weight
cy: Pwysau

en: Parent
cy: Rhiant

en: none
cy: dim

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Save
cy: Cadw

en: Default
cy: Diofyn

en: Update
cy: Diweddaru

en: Add
cy: Ychwanegu

en: View
cy: Gweld

en: Text
cy: Testun

en: no
cy: na

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Active
cy: Gweithredol

en: Your name
cy: Eich enw

en: Details
cy: Manylion

en: Phone
cy: ffôn

en: Color
cy: Lliw

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Last name
cy: Cyfenw

en: Users
cy: Defnyddwyr

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Default language
cy: Rhagosod iaith

en: Second
cy: Eiliad

en: Your message has been sent.
cy: Mae'ch neges wedi ei yrru.

en: Red
cy: Coch

en: @type: deleted %title.
cy: @type: %title wedi ei ddileu.

en: Contact settings
cy: Gosodiadau cyswllt

en: Default value
cy: Gwerth rhagosod

en: Apply
cy: Ceisio

en: Third
cy: Trydydd

en: Fourth
cy: Pedwerydd

en: Language code
cy: Côd yr iaith

en: Green
cy: Gwyrdd

en: Blue
cy: Glas

en: Orange
cy: Oren

en: Offset
cy: Ongli

en: Delete contact
cy: Dileu'r cyswllt

en: Yellow
cy: Melyn

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: First item
cy: Eitem gyntaf

en: Second item
cy: Ail eitem

en: Poll status
cy: Statws pleidlais

en: Cron ran successfully.
cy: Cron wedi rhedeg yn lwyddiannus.

en: Cron run failed.
cy: Rhediad cron wedi methu.
