Examples for Developers (4.0.4) - en to it translation catalogue (107 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Next
it: Successivo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Value
it: Valore

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Type
it: Tipo

en: Closed
it: Chiuso

en: yes
it: sì

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Age
it: Età

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Quantity
it: Quantità

en: Go
it: Vai

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: Parent
it: Genitore

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Back
it: Indietro

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Text
it: Testo

en: Email
it: E-mail

en: Created
it: Creato

en: Active
it: Attivo

en: Your name
it: Il tuo nome

en: 1 day
it: 1 giorno

en: Details
it: Dettagli

en: Introduction
it: Introduzione

en: Phone
it: Telefono

en: Desc
it: Disc

en: Color
it: Colore

en: Role
it: Ruolo

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Users
it: Utenti

en: Temperature
it: Temperatura

en: description
it: descrizione

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Sort by
it: Ordina per

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Node title
it: Titolo nodo

en: Second
it: Secondo

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Changed
it: Modificato

en: Purple
it: Viola

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Contact settings
it: Impostazioni contatto

en: Tabs
it: Schede

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Apply
it: Applica

en: Examples
it: Esempi

en: Publisher
it: Editore

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: Third
it: Terzo

en: Fourth
it: Quarto

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Orange
it: Arancione

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Delete contact
it: Elimina contatto

en: Errors
it: Errori

en: Newest first
it: Prima i più recenti

en: Choose
it: Scegli

en: Yellow
it: Giallo

en: Created by
it: Creato da

en: Parent ID
it: ID Genitore

en: Next step
it: Prossimo step

en: Letters
it: Lettere

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: First item
it: Prima voce

en: Second item
it: Seconda voce

en: Poll status
it: Stato del sondaggio

en: Cron ran successfully.
it: Cron eseguito con successo

en: Cron run failed.
it: Esecuzione di cron fallita.

en: Item ID
it: ID elemento

en: Numbers
it: Numeri

en: Administer settings
it: Amministra le impostazioni

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Advanced list
it: Elenco avanzato

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di @operation con argomenti: @args

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Master
it: Principale

en: New Password
it: Nuova Password

en: REST export
it: Esportazione REST
