Examples for Developers (4.0.4) - en to pt translation catalogue (125 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Next
pt: Próximo

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Value
pt: Valor

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Fechado

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Age
pt: Idade

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Go
pt: Ir

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Superior

en: none
pt: nenhum

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Back
pt: Voltar

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Text
pt: Texto

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: User Name
pt: Nome do Usuário

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Active
pt: Ativo

en: Your name
pt: Seu nome

en: 1 day
pt: 1 dia

en: Details
pt: Detalhes

en: Introduction
pt: Introdução

en: Phone
pt: Telefone

en: Desc
pt: Decrescente

en: Color
pt: Cor

en: Role
pt: Papel

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Users
pt: Usuários

en: Temperature
pt: Temperatura

en: description
pt: descrição

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Default language
pt: Idioma padrão

en: Node title
pt: Título do node

en: Second
pt: Segundo

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: Red
pt: Vermelho

en: Changed
pt: Alterado

en: Purple
pt: Roxo

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title foi apagado.

en: Contact settings
pt: Opções de contato

en: Tabs
pt: Abas

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Apply
pt: Aplicar

en: Examples
pt: Exemplos

en: Publisher
pt: Autor

en: 5 minutes
pt: 5 minutos

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Teal
pt: Verde azulado

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Orange
pt: Laranja

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: By name
pt: Por nome

en: Person
pt: Pessoa

en: Delete contact
pt: Apagar contato

en: Errors
pt: Erros

en: Newest first
pt: Mais recente primeiro

en: Choose
pt: Escolha

en: Newest last
pt: Mais recente por último

en: Edited first
pt: Editar primeiro

en: Hex value
pt: Valor Hexadecimal

en: Debugging
pt: Depurando

en: Publication
pt: Publicação

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Created by
pt: Criado por

en: Parent ID
pt: ID do pai

en: Next step
pt: Próximo passo

en: Processed @current out of @total.
pt: Processados @current de @total

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: First item
pt: Primeiro item

en: Second item
pt: Segundo item

en: Poll status
pt: Estado da enquete

en: Cron ran successfully.
pt: O cron rodou com sucesso.

en: Cron run failed.
pt: O agendador de tarefas falhou.

en: Hello world!
pt: Olá mundo!

en: Item ID
pt: ID do Item

en: Administer settings
pt: Administrar configurações

en: Machine Name
pt: Nome de Máquina

en: Advanced list
pt: Lista avançada

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro durante o processamento de @operation com os argumentos: @args

en: Simple Form
pt: Formulário simples

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Example modules
pt: Módulos de exemplo

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: REST export
pt: Exportação REST

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Delete entity content.
pt: Excluir entidade de conteúdo

en: Add entity content
pt: Adicionar entidade de conteúdo

en: View entity content
pt: Visualizar entidade de conteúdo

en: The Name of the associated user.
pt: O nome do usuário associado.
