Examples for Developers (4.0.4) - en to tr translation catalogue (109 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Next
tr: Sonraki

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Value
tr: Değer

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Type
tr: Tip

en: Closed
tr: Kapalı

en: yes
tr: evet

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Age
tr: Yaş

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Quantity
tr: Miktar

en: Go
tr: Devam et

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Parent
tr: Üst öge

en: none
tr: hiçbiri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Back
tr: Geri

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Text
tr: Metin

en: 1 hour
tr: @count saat

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: Email
tr: E-posta

en: no
tr: hayır

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Active
tr: Etkin

en: Your name
tr: Adınız

en: 1 day
tr: @count gün

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Phone
tr: Telefon

en: Desc
tr: Azalan

en: Color
tr: Renk

en: Role
tr: Rol

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Node title
tr: Düğüm başlığı

en: Second
tr: Saniye

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: Red
tr: Kırmızı

en: Changed
tr: Değişti

en: Purple
tr: Mor

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: Contact settings
tr: İletişim ayarları

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Apply
tr: Uygula

en: Examples
tr: Örnekler

en: 5 minutes
tr: 5 dakika

en: Third
tr: Üçüncü

en: Fourth
tr: Dördüncü

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: Orange
tr: Turuncu

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Delete contact
tr: İlişkiyi sil

en: Errors
tr: Hatalar

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: Hex value
tr: Onaltılı değer

en: Debugging
tr: Hata ayıklama

en: Yellow
tr: Sarı

en: Created by
tr: Oluşturan

en: Parent ID
tr: Üst ID

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: First item
tr: İlk madde

en: Second item
tr: İkinci madde

en: Poll status
tr: Anket durumu

en: Cron ran successfully.
tr: Dönemsel görevler başarıyla çalıştırıldı.

en: Cron run failed.
tr: Dönemsel görevleri çalıştırma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.

en: Hello world!
tr: Merhaba dünya!

en: Item ID
tr: Öğe Kimliği

en: Previous step
tr: Önceki adım

en: Administer settings
tr: Ayarları yönet

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Your street address
tr: Cadde/sokak adresiniz

en: Your city
tr: Şehriniz

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: REST export
tr: REST dışa aktarma
