Examples for Developers (8.x-1.0) - en to ja translation catalogue (88 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Next
ja: 次へ

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Value
ja: 値

en: Closed
ja: クローズド

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Age
ja: 年齢

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Quantity
ja: 数量

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: Parent
ja: 親

en: none
ja: なし

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Back
ja: 戻る

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Text
ja: テキスト

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Email
ja: メール

en: Created
ja: 作成

en: Active
ja: アクティブ

en: Your name
ja: 名前

en: --
ja: -- カテゴリーを選択してください --

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: 1 day
ja: 1日

en: Details
ja: 詳細

en: Id
ja: ID

en: Introduction
ja: 序文

en: Phone
ja: 電話番号

en: Color
ja: 色

en: Role
ja: 役割

en: Users
ja: ユーザー

en: Last Name
ja: 姓

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Second
ja: 秒

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Red
ja: レッド

en: Changed
ja: 変更済

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: Contact settings
ja: コンタクトの設定

en: Tabs
ja: タブ

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Examples
ja: 例

en: Publisher
ja: 出版社

en: 5 minutes
ja: 5分

en: 1 minute
ja: 1分

en: Language code
ja: 言語コード

en: Green
ja: グリーン

en: Blue
ja: ブルー

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Delete contact
ja: コンタクトの削除

en: Errors
ja: エラー

en: Choose
ja: 選択

en: Debugging
ja: デバッグ処理

en: Publication
ja: 公表

en: Yellow
ja: イエロー

en: Created by
ja: 作成者

en: Parent ID
ja: 上位コメントのID

en: Next step
ja: 次の段階

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: Poll status
ja: 投票の状態

en: Cron ran successfully.
ja: cronが正常に実行されました。

en: Cron run failed.
ja: cronの実行に失敗しました。

en: Item ID
ja: 項目ID

en: Previous step
ja: 前の段階

en: Administer settings
ja: 管理者設定

en: Machine Name
ja: システム内部名称

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻
