Existing Values Autocomplete Widget (8.x-1.1) - en to tr translation catalogue (7 entries)

en: Other
tr: Diğer

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: About
tr: Hakkında

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size
