Extended Logger (1.0.0-alpha2) - en to nl translation catalogue (18 entries)

en: Value
nl: Waarde

en: File
nl: Bestand

en: None
nl: Geen

en: Message
nl: Bericht

en: Field
nl: Veld

en: Time
nl: Tijd

en: Severity
nl: Ernst

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Id
nl: ID

en: Channel
nl: Kanaal

en: Display fields
nl: Velden weergeven

en: Data
nl: Gegevens

en: Output
nl: Uitvoer

en: Syslog facility
nl: Syslog-faciliteit

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
nl: Afhankelijk van de systeeminstellingen gebruiken Syslog en andere logging-tools deze code om meldingen te identificeren of te filteren uit de systeemlog.

en: Syslog identity
nl: Syslog-ID

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
nl: Een tekenreeks die wordt toegevoegd aan ieder bericht dat in de Syslog wordt geschreven. Als meerdere sites logberichten in hetzelfde Syslogbestand schrijven kan met deze Syslog-id onderscheid gemaakt worden tussen de berichten.

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
nl: De zwaarte van de gebeurtenis; varieert van 0 (Noodgeval) tot 7 (Debug).
