External Entity (Consumer) (1.0.0-rc1) - en to fr translation catalogue (32 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Password
fr: Mot de passe

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Category
fr: Catégorie

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Are you sure you want to delete %label?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer %label ?

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: Invalid display id @display
fr: Identifiant (ID) de l'affichage @display invalide

en: Server URL
fr: URL du serveur

en: There are no @types available to add.
fr: Il n'y a aucun @types disponible à ajouter.

en: - All -
fr: - Tout -

en: Resource
fr: Ressource

en: Connection
fr: Connexion

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Connection Type
fr: Type de connexion

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Entity Bundle
fr: Paquet d'Entité

en: Add and configure @types
fr: Ajouter et configurer @types

en: Rendered entity
fr: Entité rendue

en: View Mode
fr: Mode d'affichage

en: Reference type
fr: Type de référence

en: No view mode selected
fr: Aucun mode d'affichage sélectionné

en: Selected:
fr: Sélectionné :

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id entity. Aborting rendering.
fr: Rendu recursif détecté lors du rendu de l'entité %entity_type: %entity_id, utilisant le champ %field_name sur l'entité %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id. Le rendu est annulé.
