External Media (1.0.6) - en to fr translation catalogue (24 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Remove
fr: Retirer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Upload
fr: Transférer

en: Save Settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Client ID
fr: Identifiant (ID) de client

en: Scope
fr: Étendue

en: Redirect URL
fr: Adresse URL de redirection

en: No preview
fr: Aucun aperçu

en: Application ID
fr: Identifiant (ID) de l'application

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fr: Le titre apparaît sous forme d'infobulle lorsque l'utilisateur survole l'image avec sa souris.

en: Remove selected
fr: Supprimer la sélection

en: Alternative text
fr: Alternative textuelle

en: Box
fr: Boîte

en: Preview image style
fr: Aperçu du style d'image

en: no preview
fr: pas d'aperçu

en: The preview image will be shown while editing the content.
fr: L'aperçu de l'image sera affiché pendant la modification du contenu.

en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

en: Configuration instructions
fr: Instructions de configuration

en: Progress indicator: @progress_indicator
fr: Indicateur de progression : @progress_indicator

en: Preview image style: @style
fr: Style d'image de l'aperçu : @style

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
fr: Brève description de l'image utilisée par les lecteurs d'écran et affichée lorsque l'image n'est pas chargée. Ceci est important pour l'accessibilité.
