EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (2.0.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (123 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Content
ja: コンテンツ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Article
ja: 記事

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Reset
ja: リセット

en: Quote
ja: 料金

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Preview
ja: プレビュー

en: True
ja: TRUE

en: Default
ja: デフォルト

en: Background Color
ja: 背景色

en: Summary
ja: 概要

en: Audio
ja: オーディオ

en: Text
ja: テキスト

en: Layout
ja: レイアウト

en: Upload
ja: アップロード

en: User
ja: ユーザー

en: Question
ja: 質問

en: Answer
ja: 回答

en: All
ja: すべて

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Inline
ja: インライン

en: Published
ja: 掲載

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Start Date
ja: 開始日

en: End Date
ja: 終了日

en: Desc
ja: 降順

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Provider
ja: プロバイダー

en: List View
ja: 一覧表示

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Teasers
ja: ティーザー

en: Source
ja: ソース

en: Front page
ja: フロントページ

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Map
ja: 地図

en: Reference
ja: 参照

en: Video
ja: ビデオ

en: Assets
ja: アセット

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Live
ja: ライブ

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Form
ja: フォーム

en: Global
ja: グローバル

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Upload Image
ja: 画像アップロード

en: Offset
ja: オフセット

en: Meta Tags
ja: メタタグ

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: Embed
ja: エンベッド

en: Image Browser
ja: 画像ブラウザー

en: Landing page
ja: ランディングページ

en: Per page gallery
ja: ページ毎のギャラリー

en: Per post gallery
ja: 投稿毎のギャラリー

en: No gallery
ja: ギャラリー無し

en: Meta tags
ja: メタタグ

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Tweet
ja: ツイート

en: Card
ja: カード

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ja: 通常のオプションでタームを表示するボキャブラリーを選択してください。

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Show hierarchy in dropdown
ja: ドロップダウンに階層を表示

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ja: 不正なボキャブラリーが選択されています。変更してください。

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Select terms
ja: タームを選択

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: The installation has encountered an error.
ja: インストール中にエラーが発生しました。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Library
ja: ライブラリー

en: Archived
ja: アーカイブ

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
ja: 空白にすると、本文を切り詰めたものを概要とします。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Scripts
ja: スクリプト

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Asc
ja: 昇順

en: Display error message
ja: エラーメッセージを表示

en: Master
ja: マスター

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
ja: entity_view() によって描画されている参照先エンティティを表示します。

en: 404 page not found
ja: 404 ページが見つかりません

en: Autocomplete (Tags style)
ja: 自動補完（タグスタイル）

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Instagram
ja: インスタグラム

en: 403 access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: An autocomplete text field with tagging support.
ja: タグづけのサポートによる自動補完テキストフィールド。

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
ja: すべての場合は空白にします。それ以外の場合は、最初に選択された用語ではなく「任意」がデフォルトになります。

en: Media name
ja: メディア名

en: Featured Articles
ja: 特集記事

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ja: 掲載済み

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ja: 掲載
