EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (2.0.0-alpha5) - en to it translation catalogue (93 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Content
it: Contenuto

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Article
it: Articolo

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Reset
it: Ripristina

en: Quote
it: Cita

en: Image
it: Immagine

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Preview
it: Anteprima

en: True
it: Vero

en: Default
it: Predefinito

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Summary
it: Sommario

en: Text
it: Testo

en: Upload
it: Carica

en: User
it: Utente

en: Question
it: Domanda

en: Answer
it: Risposta

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Inline
it: In linea

en: Published
it: Pubblicato

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Start Date
it: Data di Inizio

en: End Date
it: Data inizio

en: Desc
it: Disc

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Provider
it: Fonte esterna

en: List View
it: Vista a Elenco

en: Sort by
it: Ordina per

en: Teasers
it: Anteprime

en: Source
it: Sorgente

en: Front page
it: Prima pagina

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Map
it: Mappa

en: Reference
it: Riferimento

en: Assets
it: Risorse

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Global
it: Globale

en: Audio file
it: File audio

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Offset
it: Scostamento

en: Meta Tags
it: Meta tag

en: Embed
it: Integra

en: Image Browser
it: Browser immagine

en: Landing page
it: Pagina di destinazione

en: Per page gallery
it: Una galleria per pagina

en: Per post gallery
it: Una galleria per ogni contenuto

en: No gallery
it: Nessuna galleria

en: Meta tags
it: Meta tag

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: @interval ago
it: @interval fa

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: The installation has encountered an error.
it: La procedura d'installazione ha riscontrato un errore.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Library
it: Biblioteca

en: Archived
it: Archiviato

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
it: Lasciare vuoto per usare come riassunto una versione del testo abbreviata automaticamente.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Short title
it: Titolo breve

en: Master
it: Principale

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
it: Visualizza le entità messe in relazione tramite entity_view().

en: Per field in post gallery
it: Una galleria per ciascun contenuto Drupal

en: Per field in page gallery
it: Una galleria per ciascun field nella pagina

en: Custom gallery
it: Galleria personalizzata

en: Colorbox gallery type: @type
it: Tipo galleria Colorbox: @type

en: Autocomplete (Tags style)
it: Autocompletamento (come per i tag)

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Custom (with tokens)
it: Personalizzato (usando i token)

en: For token support the <a href="@token_url">token module</a> must be installed.
it: Per il supporto dei token, occorre installare il <a href="@token_url">modulo token</a>.

en: An autocomplete text field with tagging support.
it: Un campo di testo con autocompletamento, con supporto per i tag.

en: Thumbnail (100×100)
it: Miniatura (100×100)

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto
