EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (2.0.0-alpha5) - en to ro translation catalogue (83 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Content
ro: Conținut

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Article
ro: Articol

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Reset
ro: Resetează

en: Quote
ro: Citat

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Preview
ro: Previzualizare

en: True
ro: Adevărat

en: Default
ro: Implicit

en: Background Color
ro: Culoare Fundal

en: Summary
ro: Sumar

en: Layout
ro: Prezentare

en: Upload
ro: Încarcă

en: User
ro: Utilizator

en: Question
ro: Întrebare

en: Answer
ro: Răspuns

en: All
ro: Toate

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Published
ro: Publicat

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Desc
ro: Descendent

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Provider
ro: Furnizor

en: List View
ro: Vizualizare tip listă

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Teasers
ro: Versiuni scurte(rezumate)

en: Source
ro: Sursă

en: Front page
ro: Pagina principală

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Map
ro: Hartă

en: Reference
ro: Referință

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: Apply
ro: Aplică

en: Form
ro: Formular

en: Audio file
ro: Fișier audio

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Full Name
ro: Nume complet

en: Offset
ro: Decalaj

en: Embed
ro: Încorporat

en: Landing page
ro: Pagină destinație

en: Save and continue
ro: Salvează şi continuă

en: @interval ago
ro: @interval în urmă

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: The installation has encountered an error.
ro: O eroare a apărut în timpul instalării.

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Archived
ro: Arhivat

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
ro: Lăsaţi liber pentru a folosi valoarea tăiată ca și rezumat.

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ro: Folosiți <em>articole</em> pentru conținut dependent de timp, cum ar fi știri, comunicate de presă sau articole de blog.

en: Select image
ro: Alege imagine

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
ro: Afișați entitățile referință randate de entity_view().

en: Autocomplete (Tags style)
ro: Completare automată (Stil tag-uri)

en: Media type
ro: Tip media

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: An autocomplete text field with tagging support.
ro: Un câmp text cu autocompletare cu suport pentru etichetare.

en: Thumbnail (100×100)
ro: Miniatură (100×100)

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Media name
ro: Nume media

en: A locally hosted audio file.
ro: Un fișier audio găzduit local

en: @interval hence
ro: @interval, de unde
