EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (2.0.1) - en to id translation catalogue (83 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Article
id: Artikel

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Preview
id: Pratinjau

en: True
id: Benar

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Text
id: Teks

en: Layout
id: Tata letak

en: Upload
id: Unggah

en: User
id: Pengguna

en: Question
id: Pertanyaan

en: Answer
id: Jawab

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Inline
id: Sebaris

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: Anonymous
id: Anonim

en: Provider
id: Penyedia

en: List View
id: Daftar Tampilan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Source
id: Sumber

en: Front page
id: Halaman depan

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Map
id: Peta

en: Reference
id: Referensi

en: Assets
id: Aset

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Live
id: Langsung

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Form
id: Formulir

en: Audio file
id: File Audio

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Offset
id: Letak

en: Embed
id: Lekatkan

en: Image Browser
id: Peramban Citra

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Card
id: Kartu

en: @interval ago
id: @interval lalu

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: The installation has encountered an error.
id: Ditemukan kesalahan dalam instalasi

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Library
id: Pustaka

en: Archived
id: Diarsipkan

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
id: Biarkan kosong untuk menggunakan jumlah teks yang dipangkas otomatis secara penuh sebagai ringkasan.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
id: Tampilkan referensi entitas yang telah diberikan oleh entity_view().

en: Autocomplete (Tags style)
id: Pelengkapan otomatis (bergaya Tag)

en: Media type
id: Jenis media

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: An autocomplete text field with tagging support.
id: Bidang teks pelengkapan otomatis dengan dukungan tag.

en: Thumbnail (100×100)
id: Mini (100x100)

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Media name
id: Nama media

en: Featured Articles
id: Artikel Pilihan

en: A locally hosted audio file.
id: File audio yang dihosting secara lokal.
