EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (2.0.1) - en to uk translation catalogue (135 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Content
uk: Вміст

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Article
uk: Стаття

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Reset
uk: Скинути

en: Quote
uk: Цитувати

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: True
uk: Істина

en: Default
uk: Базово

en: Background Color
uk: Колір тла

en: Summary
uk: Резюме

en: Podcast
uk: Подкаст

en: Audio
uk: Звук

en: Text
uk: Текст

en: Layout
uk: Макет

en: Upload
uk: Викласти

en: User
uk: Користувач

en: FAQ
uk: ЧаПи

en: Question
uk: Питання

en: Answer
uk: Відповідь

en: All
uk: Все

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Off
uk: Вимкнено

en: Inline
uk: В одному рядку

en: Published
uk: Опубліковано

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Gallery
uk: Галерея

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Media
uk: Медіа

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Start Date
uk: Дата початку

en: End Date
uk: Кінцева дата

en: Desc
uk: Спад

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Provider
uk: Постачальник

en: List View
uk: Списком

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Avatar
uk: Аватар

en: Teasers
uk: Анонси

en: Source
uk: Джерело

en: Front page
uk: Головна сторінка

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: Map
uk: Мапа

en: Reference
uk: Посилання

en: Video
uk: Відео

en: Assets
uk: Ресурси

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Live
uk: Наживо

en: Webform
uk: Вебформа

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Form
uk: Форма

en: Global
uk: Глобальне

en: Audio file
uk: Файл звуку

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Upload Image
uk: Завантажити зображення

en: Full Name
uk: Повне ім'я

en: Offset
uk: Зміщення

en: Meta Tags
uk: Мета-Теґи

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Embed
uk: Вбудоване

en: Image Browser
uk: Оглядач зображень

en: Landing page
uk: Цільова сторінка

en: Per page gallery
uk: Галерея через сторінку

en: Per post gallery
uk: Галерея через матеріал

en: No gallery
uk: Без галереї

en: Meta tags
uk: Мета-теґи

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Tweet
uk: Твіт

en: Bio
uk: Біо

en: Card
uk: Картка

en: @interval ago
uk: @interval тому

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Script
uk: Сценарій

en: The installation has encountered an error.
uk: При встановленні виникла помилка.

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Library
uk: Бібліотека

en: Archived
uk: Архівовано

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
uk: Шоб використати як резюме скорочену версію повного тексту залиште це поле порожнім.

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Scripts
uk: Скрипти

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Image Field
uk: Поле зображення

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Image browser
uk: Оглядач зображень

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
uk: Відобразити сутності за посиланнями, генеруючи їх за допомогою entity_view().

en: Social Media
uk: Соціальні мережі

en: 404 page not found
uk: 404 сторінку не знайдено

en: Per field in post gallery
uk: Галерея через поле у матеріалі

en: Per field in page gallery
uk: Галерея через поле на сторінці

en: Custom gallery
uk: Власна галерея

en: Colorbox gallery type: @type
uk: Тип галереї у Colorbox: @type

en: Autocomplete (Tags style)
uk: Автодоповнення (Стиль теґів)

en: View Mode
uk: Режим перегляду

en: Media type
uk: Тип носія

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Instagram posts.
uk: Дописи в Instagram.

en: Custom (with tokens)
uk: Власний (із замінниками)

en: For token support the <a href="@token_url">token module</a> must be installed.
uk: Для підтримки замінників має бути встановлений <a href="@token_url">модуль Замінник</a>.

en: 403 access denied
uk: 403 доступ заборонено

en: Cards
uk: Картки

en: An autocomplete text field with tagging support.
uk: Текстове поле автозаповнення з підтримкою теґів

en: Thumbnail (100×100)
uk: Мініатюра (100×100)

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: Media name
uk: Назва медіа

en: Installed %module_name modules.
uk: Встановлено модуль %module_name.

en: In draft
uk: Чернетка

en: Featured Articles
uk: Схожі статті

en: A locally hosted audio file.
uk: Локально розміщуваний аудіофайл.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
uk: Архівовано

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: Workflow state label]
en: Published
uk: Опубліковано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
uk: Архівувати

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
uk: Створити нову чернетку

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
uk: Опублікувати

en: @interval hence
uk: @interval віднині
