EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (2.1.2) - en to tr translation catalogue (102 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Content
tr: İçerik

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Article
tr: Makale

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Quote
tr: Alıntı

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Preview
tr: Ön izleme

en: True
tr: Doğru

en: Default
tr: Varsayılan

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Summary
tr: Özet

en: Podcast
tr: Pod yayını

en: Audio
tr: Ses

en: Text
tr: Metin

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Upload
tr: Yükle

en: User
tr: Kullanıcı

en: FAQ
tr: S.S.S

en: Question
tr: Soru

en: Answer
tr: Cevap

en: All
tr: Tümü

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Inline
tr: Satır içi

en: Published
tr: Yayında

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Media
tr: Medya

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Desc
tr: Azalan

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: List View
tr: Liste görünümü

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Source
tr: Kaynak

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Map
tr: Harita

en: Reference
tr: Kaynak

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Live
tr: Live (canlı)

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Global
tr: Genel

en: Audio file
tr: Ses dosyası

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Upload Image
tr: Resim yükle

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Embed
tr: Göm

en: Landing page
tr: Açılış sayfası

en: No gallery
tr: Galeri yok

en: Meta tags
tr: Meta etiketleri

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Bio
tr: Özgeçmiş

en: Card
tr: Kart

en: @interval ago
tr: @interval önce

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: The installation has encountered an error.
tr: Kurulum sırasında hata oluştu.

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Library
tr: Kütüphane

en: Archived
tr: Arşivlendi

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
tr: Özet olarak tam metnin kesilmiş değerini kullanmak için boş bırakın.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Autocomplete (Tags style)
tr: Otomatik tamamlama (Etiketler stili)

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: An autocomplete text field with tagging support.
tr: Etiketleme desteğine sahip bir otomatik tamamlama metin alanı.

en: Thumbnail (100×100)
tr: Küçükresim (100x100)

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Q&A
tr: Soru&Cevap

en: Media name
tr: Medya adı

en: Featured Articles
tr: Öne Çıkan Makaleler

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
tr: Arşivlendi

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
tr: Arşiv

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
tr: Yayınla

en: @interval hence
tr: @interval sonra
