EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (2.1.5) - en to hi translation catalogue (78 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Content
hi: सामग्री

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Article
hi: लेख

en: On
hi: चालू

en: Tags
hi: उपनाम

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: True
hi: सही

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: Audio
hi: आवाज

en: Text
hi: लेख

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Upload
hi: अपलोड

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Question
hi: सवाल

en: All
hi: सभी

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Off
hi: बंद

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Media
hi: मीडिया

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Start Date
hi: आरंभ तारीख

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: Desc
hi: अवरोही

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Provider
hi: प्रदाता

en: List View
hi: सूची द्रश्य

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Source
hi: स्रोत

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Map
hi: नक्शा

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Video
hi: वीडियो

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Apply
hi: लागू करें

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: Full Name
hi: पूरा नाम

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Card
hi: कार्ड

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: The installation has encountered an error.
hi: स्थापना में कोई त्रुटी हुई

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Archived
hi: संग्रहीत

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hi: अपनी स्थैतिक सामग्री के लिए <em> मूल पृष्ठ </ em> का उपयोग करें, जैसे कि 'हमारे बारे में' पृष्ठ।

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hi: समाचार, प्रेस विज्ञप्ति या ब्लॉग पोस्ट जैसी समय-संवेदनशील सामग्री के लिए <em> लेख </em> का उपयोग करें।

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
hi: entity_view() द्वारा प्रदत्त संदर्भित संस्थाओं को प्रदर्शित करें।

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Thumbnail (100×100)
hi: थंबनेल (100 × 100)

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Restricted HTML
hi: प्रतिबंधित एचटीएमएल

en: Featured Articles
hi: प्रदर्शित लेख

en: A locally hosted audio file.
hi: एक स्थानीय रूप से होस्ट की गई ऑडियो फ़ाइल।

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
hi: संग्रहीत

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hi: प्रारूप

[ctx: Workflow state label]
en: Published
hi: प्रकाशित

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
hi: पुरालेख

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
hi: नया ड्राफ्ट बनाएं

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
hi: प्रकाशित करना
