EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (2.2.14) - en to hu translation catalogue (125 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Content
hu: Tartalom

en: Author
hu: Szerző

en: List
hu: Lista

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Article
hu: Cikk

en: On
hu: Be

en: Tags
hu: Címkék

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Quote
hu: Ajánlat

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Image
hu: Kép

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Preview
hu: Előnézet

en: True
hu: Igaz

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Summary
hu: Összegzés

en: Audio
hu: Hanganyag

en: Text
hu: Szöveg

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Upload
hu: Feltöltés

en: User
hu: Felhasználó

en: FAQ
hu: GY.I.K.

en: Question
hu: Kérdés

en: Answer
hu: Válasz

en: All
hu: Mind

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Off
hu: Ki

en: Inline
hu: Egy sorban

en: Published
hu: Közzétéve

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Gallery
hu: Galéria

en: Thumbnail
hu: Bélyegkép

en: Media
hu: Média

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Start Date
hu: Kezdődátum

en: End Date
hu: Befejező dátum

en: Desc
hu: Csökk

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: List View
hu: Lista nézet

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Avatar
hu: Profilkép

en: Teasers
hu: Bevezetők

en: Source
hu: Forrás

en: Front page
hu: Címlap

en: Replacement patterns
hu: Helyettesítési minták

en: Map
hu: Térkép

en: Reference
hu: Referencia

en: Video
hu: Videó

en: Assets
hu: Eszközök

en: ‹ Previous
hu: ‹ Előző

en: Next ›
hu: Következő ›

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: Live
hu: Élő

en: Webform
hu: Űrlap

en: Anonymous user
hu: Névtelen felhasználó

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Form
hu: Űrlap

en: Global
hu: Általános

en: Audio file
hu: Hangfájl

en: Authenticated user
hu: Azonosított felhasználó

en: ...
hu: …

en: Upload Image
hu: Kép feltöltése

en: Offset
hu: Eltolás

en: Paragraph
hu: Bekezdés

en: Embed
hu: Beágyazás

en: Landing page
hu: Befogadó oldal

en: Per page gallery
hu: Galéria oldalanként

en: Per post gallery
hu: Tartalom galéria

en: No gallery
hu: Nincs galéria

en: Meta tags
hu: Meta jelölők

en: Save and continue
hu: Mentés és folytatás

en: Tweet
hu: Csirip

en: Bio
hu: Életrajz

en: Card
hu: Kártya

en: @interval ago
hu: @interval ideje

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Publishing status
hu: Közzététel állapota

en: The installation has encountered an error.
hu: A telepítő hibát észlelt.

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Library
hu: Könyvtár

en: Archived
hu: Archivált

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
hu: Üresen hagyva a teljes szöveg eleje lesz az összefoglaló.

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hu: Az <em>egyszerű oldal</em> használatos az állandó tartalmakhoz, ilyen például a „Bemutatkozás” oldal.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hu: A <em>cikk</em> típust az időhöz kötött tartalmakhoz érdemes használni. Például hírek, sajtóközlemények vagy blogbejegyzések.

en: Select image
hu: Kép kiválasztása

en: Image Field
hu: Képmező

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
hu: Az entity_view() függvény által létrehozott entitások megjelenítése.

en: 404 page not found
hu: 404 – Az oldal nem található

en: Per field in post gallery
hu: Mezőnként a tartalom galériában

en: Per field in page gallery
hu: Mezőnként az oldal galériában

en: Custom gallery
hu: Egyéni galéria

en: Colorbox gallery type: @type
hu: Colorbox galéria típusa: @type

en: Autocomplete (Tags style)
hu: Automatikusan kiegészített (címkézés)

en: View Mode
hu: Nézetmód

en: Media type
hu: Médiatípus

en: Full HTML
hu: Teljes HTML

en: View larger map
hu: Megtekintés nagyobb térképen

en: Custom (with tokens)
hu: Egyedi (vezérjelekkel)

en: For token support the <a href="@token_url">token module</a> must be installed.
hu: A vezérjel támogatáshoz a <a href="@token_url">Token modult</a> telepítésére van szükség.

en: 403 access denied
hu: 403 – A hozzáférés megtagadva

en: An autocomplete text field with tagging support.
hu: Egy automatikusan kiegészített szövegmező a címkézés támogatásával.

en: Thumbnail (100×100)
hu: Bélyegkép (100×100 képpont)

en: Basic HTML
hu: Alap HTML

en: Restricted HTML
hu: Korlátozott HTML

en: Media name
hu: Média neve

en: Featured Articles
hu: Kiemelt cikkek

en: A locally hosted audio file.
hu: Egy helyileg tárolt hangfájl.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
hu: Archivált

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hu: Vázlat

[ctx: Workflow state label]
en: Published
hu: Közzétéve

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
hu: Archiválás

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
hu: Új vázlat létrehozása

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
hu: Közzététel

en: @interval hence
hu: @interval múlva
