EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (2.2.6) - en to pt translation catalogue (72 entries)

en: Title
pt: Título

en: Content
pt: Conteúdo

en: Author
pt: Autor

en: Article
pt: Artigo

en: On
pt: Habilitado

en: Quote
pt: Cotação

en: Image
pt: Imagem

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: True
pt: Verdadeiro

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: Audio
pt: Áudio

en: Text
pt: Texto

en: Upload
pt: Carregar

en: User
pt: Usuário

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Gallery
pt: Galeria

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Media
pt: Mídia

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: List View
pt: Visualização em lista

en: Front page
pt: Página inicial

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Map
pt: Mapa

en: Reference
pt: Referência

en: Assets
pt: Recursos

en: Live
pt: Ao Vivo

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Form
pt: Formulário

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Upload Image
pt: Enviar imagem

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Embed
pt: Incorporar

en: Image Browser
pt: Navegador de imagens

en: Per page gallery
pt: Galeria por página

en: Per post gallery
pt: Galeria por post

en: No gallery
pt: Sem galeria

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Card
pt: Cartão

en: @interval ago
pt: @interval atrás

en: The installation has encountered an error.
pt: Ocorreu um erro no processo da instalação.

en: Library
pt: Biblioteca

en: Archived
pt: Arquivados

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
pt: Deixe em branco para usar o texto cortado como sumário.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Select image
pt: Selecione a imagem

en: Image Field
pt: Campo Imagem

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
pt: Apresenta as entidades referenciadas renderizadas por entity_view().

en: 404 page not found
pt: 404 página não encontrada

en: Autocomplete (Tags style)
pt: Autocompletar (estilo de tags)

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: An autocomplete text field with tagging support.
pt: Um campo de texto com autocompletar e suporte a tags.

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Featured Articles
pt: Artigos em destaque

en: A locally hosted audio file.
pt: Um arquivo de áudio hospedado localmente.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivo

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar

en: @interval hence
pt: @interval
