EzContent - A Publisher and Marketer Friendly Drupal Distribution (8.x-1.0-alpha - en to nl translation catalogue (100 entries)

en: Slideshow
nl: Diavoorstelling

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Content
nl: Inhoud

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Article
nl: Artikel

en: On
nl: Aan

en: Tags
nl: Labels

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Quote
nl: Citaat

en: Image
nl: Afbeelding

en: Taxonomy term
nl: Taxonomieterm

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: True
nl: Waar

en: Default
nl: Standaard

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Galleries
nl: Albums

en: Text
nl: Tekst

en: Layout
nl: Lay-out

en: Upload
nl: Uploaden

en: User
nl: Gebruiker

en: FAQ
nl: Veelgestelde vragen

en: Question
nl: Vraag

en: Answer
nl: Antwoord

en: All
nl: Alle

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Off
nl: Uit

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Gallery
nl: Album

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Start Date
nl: Begindatum

en: End Date
nl: Einddatum

en: Desc
nl: Aflopend

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: List View
nl: Lijst-View

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Messages
nl: Berichten

en: Source
nl: Bron

en: Front page
nl: Voorpagina

en: Map
nl: Landkaart

en: Reference
nl: Referentie

en: Assets
nl: Bedrijfsmiddelen

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Webform
nl: Formulier

en: Anonymous user
nl: Anonieme gebruiker

en: Apply
nl: Toepassen

en: Company Name
nl: Bedrijfsnaam

en: Form
nl: Formulier

en: Global
nl: Algemeen

en: Authenticated user
nl: Geverifieerde gebruiker

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: Embed
nl: Inbedden

en: Landing page
nl: Landingspagina

en: Meta tags
nl: Metatags

en: Save and continue
nl: Opslaan en doorgaan

en: Card
nl: Kaart

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: The installation has encountered an error.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens de installatie.

en: Powered by Drupal
nl: Gebouwd met Drupal

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Archived
nl: Gearchiveerd

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
nl: Leeg laten om het begin van de berichttekst als samenvatting te gebruiken.

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
nl: Gebruik <em>artikelen</em> voor tijdsgebonden inhoud zoals nieuws, persberichten of blog-berichten.

en: Asc
nl: Oplopend

en: 404 page not found
nl: 404 pagina niet gevonden

en: Autocomplete (Tags style)
nl: Automatisch aanvullen (Label-stijl)

en: Media type
nl: Mediatype

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Installing additional modules
nl: Extra modules installeren

en: 403 access denied
nl: 403 geen toegang

en: Cards
nl: Kaarten

en: An autocomplete text field with tagging support.
nl: Een automatisch aanvullend tekstveld met tagging-ondersteuning.

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: Media name
nl: Medianaam

en: In draft
nl: In concept

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
nl: Gearchiveerd

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
nl: Concept

[ctx: Workflow state label]
en: Published
nl: Gepubliceerd

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
nl: Archiveren

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
nl: Nieuw concept maken

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
nl: Publiceren
