EzDevPortal - An open source framework for developer portals (1.0.0-beta1) - en to ar translation catalogue (65 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Register
ar: التسجيل

en: Submit
ar: إضافة

en: Content
ar: المحتوى

en: Subscribe
ar: اشتراك

en: Description
ar: الوصف

en: Article
ar: مقال

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Download
ar: تحميل

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Back
ar: رجوع

en: Icon
ar: أيقونة

en: Audio
ar: الصوت

en: Path
ar: المسار

en: Add item
ar: أضف رابطا

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Forum
ar: المنتدى

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Button
ar: زر

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Blogs
ar: مدونات

en: Video
ar: فيديو

en: Forums
ar: المنتديات

en: Document
ar: وثيقة

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Reset password
ar: إعادة ضبط كلمة المرور

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Form
ar: النموذج

en: Editor
ar: محرر

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Blue
ar: أزرق

en: Administrator
ar: مدير

en: Print
ar: الطباعة

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: Path to custom icon
ar: مسار الأيقونة المخصصة

en: Card
ar: بطاقة

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ar: لتغير كلمة مرور المستخدم الحالية، أدخل كلمة المرور الجديدة في كلا الحقلين.

en: Forum topic
ar: مناقشة منتدى

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: Secondary menu
ar: القائمة الثانوية

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
ar: للاستخدام مع المدونات المتعددة المستخدمين. كل مستخدم يحصل على مدونة شخصية.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
ar: <em>موضوع منتدى</em> يبدأ مناقشة جديدة في المنتدى.

en: Forum navigation vocabulary
ar: معجم الإبحار في المنتديات

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ar: أنشأ مدير حساب لك في [site:name]

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ar: طلب إلغاء الحساب لـ [user:display-name] على [site:name]

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً)

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً)

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ar: ملف أو مستند تم رفعه ، مثل ملفات بامتداد PDF.
