EzDevPortal - An open source framework for developer portals (1.0.0-beta1) - en to da translation catalogue (92 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Register
da: Opret konto

en: Submit
da: Indsend

en: Content
da: Indhold

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Article
da: Artikel

en: On
da: Tilsluttet

en: Download
da: Hent

en: Image
da: Billede

en: Back
da: Tilbage

en: Icon
da: Ikon

en: Audio
da: Lyd

en: Path
da: Sti

en: Add item
da: Tilføj menupunkt

en: Icons
da: Ikoner

en: Issue
da: Udgave

en: Email
da: E-mail

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Off
da: Afbrudt

en: Header
da: Overskrift

en: Visibility
da: Synlighed

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Button
da: Knap

en: Anonymous
da: Anonym

en: Units
da: Enheder

en: Forums
da: Forummer

en: Document
da: Dokument

en: Tabs
da: Faner

en: Reset password
da: Nulstil adgangskode

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Form
da: Formular

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Blue
da: Blå

en: Print
da: Udskriv

en: Banner image
da: Banner billede

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Path to custom icon
da: Sti til tilpasset ikon

en: Card
da: Kort

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
da: Indtast den  nye adgangskode i begge felter for at ændre din nuværende adgangskode.

en: Checkboxes
da: Afkrydsningsfelter

en: Forum topic
da: Forumemne

en: Normal vote
da: Normal stemme

en: The default tag for votes on content. If multiple votes with different tags are being cast on a piece of content, consider casting a "summary" vote with this tag as well.
da: Standard-tag for stemmer på indhold. Hvis der afgives flere stemmer med forskellige tags på et stykke indhold bør du overveje også at afgive en resumé-stemme med dette tag.

en: Page top
da: Sidehovede

en: Page bottom
da: Sidefod

en: Sidebar first
da: Første sidebar

en: API Name
da: API-navn

en: Secondary menu
da: Sekundær menu

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
da: Bruges til flerbrugerblogs. Hver bruger får en personlig blog.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
da: Et <em>forumemne</em> starter en ny diskussionstråd i et forum.

en: Forum navigation vocabulary
da: Ordforråd til forumnavigation

en: An administrator created an account for you at [site:name]
da: En administrator har oprettet en konto til dig på [site:name]

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Sidebar second
da: Anden sidebar

en: Footer first
da: Sidefod først

en: Footer second
da: Sidefod anden

en: Footer third
da: Sidefod tredje

en: Blog post
da: Blogindlæg

en: Forgot your password?
da: Glemt din adgangskode?

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Primary menu
da: Primære menu

en: Footer fourth
da: Sidefod fjerde

en: Site header
da: Sidehovede

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: Media library
da: Medie bibliotek

en: Default comment field
da: Standard kommentarfelt

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
da: Anmodning om opsigelse af konto for [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
da: Ny login-information for [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
da: Kontoinformation for [user:display-name] på [site:name] (afventer godkendelse af administrator)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (godkendt)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (opsagt)

en: A locally hosted audio file.
da: En lokal lydfil.

en: A locally hosted video file.
da: En lokal videofil.

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
da: En ekstern video fra Youtube eller Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: Workflow state label]
en: Published
da: Udgivet

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
da: Opret ny kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
da: Udgiv

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
da: En uploadet fil eller dokument, f.eks. en PDF.
