EzDevPortal - An open source framework for developer portals (1.0.0-beta1) - en to fa translation catalogue (67 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Submit
fa: ثبت

en: Content
fa: محتوا

en: Description
fa: شرح

en: Article
fa: مقاله

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Download
fa: دانلود

en: Link
fa: واصلی

en: Image
fa: تصویر

en: Back
fa: بازگشت

en: Icon
fa: شمایل

en: Audio
fa: صوتی

en: Path
fa: مسیر

en: Add item
fa: افزودن عنصر

en: Issue
fa: نشر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Breadcrumb
fa: مسیر جاری

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Forum
fa: انجمن

en: Add new comment
fa: افزودن نظر جدید

en: Button
fa: دکمه

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Video
fa: ویدیو

en: Forums
fa: انجمن‌ها

en: Tabs
fa: زبانه ها

en: Reset password
fa: اعاده رمز

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Form
fa: ورقه

en: Editor
fa: تدوینگر

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Blue
fa: آبی

en: Administrator
fa: مدیر

en: Print
fa: چاپ

en: Paragraph
fa: فقره

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Path to custom icon
fa: مسیر نماد سفارشی

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
fa: برای تغییر رمز, رمز جدید را در هر دو میدان وارد کنید.

en: Forum topic
fa: موضوع انجمن

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Sidebar first
fa: نوار کناری اول

en: Secondary menu
fa: قائمی ثانویه

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
fa: یک <em>موضوع انجمن</em>یک مبحث ادامه دار در یک انجمن را شروع می‌کند.

en: Forum navigation vocabulary
fa: لغتنامه پیمایش انجمن

en: An administrator created an account for you at [site:name]
fa: یکی از مدیران یک حساب کاربری در [site:name] برای شما ایجاد نموده است.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fa: از <em>مقالات</em> برای محتوای وابسته به زمان مانند اخبار, اعلامیه‌های مطبوعاتی، و مطالب وبلاگ استفاده کنید.

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Sidebar second
fa: نوار کناری دوم

en: 403 access denied
fa: 403 دسترسی ممنوع

en: Slick carousel
fa: لغزانک نازک

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
fa: درخواست بستن حساب برای [user:display-name] در[site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
fa: اطلاعات وردوی بجدید شدیه برای [user:display-name] در- همکاران شبکۀ نهضت آزادی افغانستان

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
fa: اطلاعات حساب [user: display-name] در [site: name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
fa: جزئیات حساب [کاربر: display-name] در [site: name] (در انتظار تأیید سرپرست)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
fa: جزئیات حساب [کاربر: display-name] در [site: name] (تأیید شده)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
fa: جزئیات حساب [user: display-name] در [site: name] (مسدود شده)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
fa: جزئیات حساب [کاربر: display-name] در [site: name] (لغو شد)
