EzDevPortal - An open source framework for developer portals (1.0.0-beta1) - en to sv translation catalogue (107 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Register
sv: Registrera

en: Submit
sv: Skicka

en: Content
sv: Innehåll

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Description
sv: Beskrivning

en: Article
sv: Artikel

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: Download
sv: Ladda ned

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Back
sv: Tillbaka

en: Icon
sv: Ikon

en: Audio
sv: Ljud

en: Path
sv: Sökväg

en: Add item
sv: Lägg till post

en: Icons
sv: Ikoner

en: Issue
sv: Avvikelse

en: Email
sv: E-post

en: FAQ
sv: Frågor och svar

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Off
sv: Av

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Plain text
sv: Ren text

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Button
sv: Knapp

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Slide
sv: Glida

en: Units
sv: Enheter

en: Blogs
sv: Bloggar

en: Forums
sv: Forum

en: Document
sv: Dokument

en: Tabs
sv: Flikar

en: Reset password
sv: Återställ lösenord

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Form
sv: Formulär

en: Editor
sv: Redaktör

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Blue
sv: Blå

en: Administrator
sv: Administratör

en: Print
sv: Utskrift

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Path to custom icon
sv: Sökväg till egen ikon

en: Card
sv: Kort

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
sv: För att byta nuvarande användarlösenord, ange det nya lösenordet i båda fälten.

en: Checkboxes
sv: Kryssrutor

en: Forum topic
sv: Diskussionsämne

en: Normal vote
sv: Vanlig röst

en: The default tag for votes on content. If multiple votes with different tags are being cast on a piece of content, consider casting a "summary" vote with this tag as well.
sv: Förvald etikett för röster på innehåll. Överväg att lägga till "totalt antal" röster med denna etikett om flera röster med olika etiketter är lagda på ett givet innehåll.

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Sidebar first
sv: Första sidospalt

en: Secondary menu
sv: Sekundär meny

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
sv: Använd för bloggar för fler personer. Varje användare får en personlig blogg.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
sv: Ett <em>diskussionsämne</em> påbörjar en ny trådad diskussion inom ett forum.

en: Forum navigation vocabulary
sv: Vokabulär för forumnavigation

en: An administrator created an account for you at [site:name]
sv: En administratör har skapat ett konto åt dig på [site:name]

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: Sidebar second
sv: Andra sidospalt

en: You have been logged out due to inactivity.
sv: Du har loggats ut på grund av inaktivitet.

en: Footer first
sv: Första sidfot

en: Footer second
sv: Andra sidfot

en: Footer third
sv: Tredje sidfot

en: Forgot your password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: Paragraphs
sv: Paragrafer

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Primary menu
sv: Primär meny

en: Footer fourth
sv: Fjärde sidfot

en: Banner height
sv: Höjd på banner

en: Install modules
sv: Installera moduler

en: Site header
sv: Sidhuvud för webbplats

en: Default comments
sv: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
sv: Tillåter kommentering på innehåll

en: Featured top
sv: Framhävd överst

en: Featured bottom first
sv: Framhävd först längst ned

en: Featured bottom second
sv: Framhävd andra längst ned

en: Featured bottom third
sv: Framhävd tredje längst ned

en: Media library
sv: Mediabibliotek

en: Default comment field
sv: Förvalt kommentarsfält

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
sv: Begäran om avslutande av konto för [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
sv: Ersättande inloggningsuppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (väntar på godkännande av administratör)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (godkänd)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (spärrad)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (borttagen)

en: Use local images for reusable media.
sv: Använd lokala bilder för återanvändbara media.

en: A locally hosted audio file.
sv: En lokalt lagrad ljudfil.

en: A locally hosted video file.
sv: En lokalt lagrad videofil.

en: Remote video
sv: Extern video

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
sv: En externt lagrad video från YouTube eller Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: Workflow state label]
en: Published
sv: Publicerad

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
sv: Skapa nytt utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
sv: Publicera

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
sv: En uppladdad fil eller ett dokument, exempelvis en PDF.
