EzDevPortal - An open source framework for developer portals (1.0.1-beta1) - en to fr translation catalogue (107 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Register
fr: S'inscrire

en: Submit
fr: Soumettre

en: Content
fr: Contenu

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Download
fr: Téléchargement

en: Link
fr: Lien

en: Back
fr: Précédent

en: Icon
fr: Icône

en: Path
fr: Chemin

en: Remove item
fr: Retirer l'élément

en: Add item
fr: Ajouter un élément

en: Icons
fr: Icônes

en: Issue
fr: Ticket

en: Email
fr: Courriel

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Button
fr: Bouton

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Link Text
fr: Lier le texte

en: Slide
fr: Glisser

en: Units
fr: Unités

en: Video
fr: Vidéo

en: Developer
fr: Dévelopeur

en: Tabs
fr: Onglets

en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Form
fr: Formulaire

en: Editor
fr: Éditeur

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Blue
fr: Bleu

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Print
fr: Imprimer

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Banner image
fr: Bannière

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Path to custom icon
fr: Chemin vers l'icône personnalisée

en: Card
fr: Fiche

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
fr: Pour modifier le mot de passe actuel, saisissez le nouveau mot de passe dans les deux champs de texte.

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Forum topic
fr: Sujet de discussion

en: Normal vote
fr: Vote normal

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
fr: A utiliser pour les blogs multi-utilisateurs. Chaque utilisateur obtient un blog personnel.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
fr: Un <em>Sujet</em> commence un nouveau fil de discussion dans un forum.

en: Forum navigation vocabulary
fr: Vocabulaire de navigation dans les forums

en: An administrator created an account for you at [site:name]
fr: Un administrateur a créé un compte pour vous sur [site:name]

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Linkedin
fr: LinkedIn

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Log In
fr: S'identifier

en: Contact Us
fr: Nous contacter

en: You have been logged out due to inactivity.
fr: Vous avez été déconnecté pour cause d'inactivité.

en: Icon Path
fr: Chemin de l'icône

en: Product Attributes
fr: Attributs Produit

en: Footer first
fr: Premier pied de page

en: Footer second
fr: Deuxième pied de page

en: Footer third
fr: Troisième pied de page

en: Forgot your password?
fr: Vous avez perdu votre mot de passe ?

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Primary menu
fr: Menu principal

en: Footer fourth
fr: quatrième pied de page

en: Banner height
fr: Hauteur du bandeau

en: Banner Image
fr: Image de la bannière

en: 403 access denied
fr: page 403 accès refusé

en: Site header
fr: Entête du site

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: Footer fifth
fr: Cinquième pied de page

en: Slick carousel
fr: Carrousel Slick

en: Default comment field
fr: Champ commentaire par défaut

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
fr: Demande d'annulation du compte [user:display-name] sur [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
fr: Modification des informations de connexion pour [user:display-name] sur [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
fr: Détails du compte [user:display-name] sur [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
fr: Détails du compte [user:display-name] sur [site:name] (en attente de validation d'un administrateur)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
fr: Détails du compte pour [user:display-name] sur [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
fr: Détails du compte [user:display-name] sur [site:name] (bloqué)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
fr: Détails du compte [user:display-name] sur [site:name] (annulé)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
fr: [user:display-name],
    
    Une demande de réinitialisation de votre mot de passe pour votre compte a été faite sur [site:name].
    
    Vous pouvez maintenant vous connecter en cliquant sur le lien ci-dessous ou en le copiant dans votre navigateur : 
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Ce lien ne peut être utilisé qu'une seule fois pour vous connecter et vous mènera à la page pour changer votre mot de passe. Il expirera dans un jour et rien ne se passera s'il n'est pas utilisé.
    
    --  L'équipe de [site:name]

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: A locally hosted audio file.
fr: Un fichier audio hébergé localement.

en: A locally hosted video file.
fr: Un fichier vidéo hébergé localement.

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
fr: Une vidéo hébergée à distance chez Youtube ou Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
fr: Un fichier ou un document téléversé, tel qu'un PDF.

en: Load more items
fr: Charger plus d'éléments
