EzDevPortal - An open source framework for developer portals (1.0.1-beta1) - en to it translation catalogue (72 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Register
it: Registrati

en: Submit
it: Invia

en: Content
it: Contenuto

en: Subscribe
it: Registrati

en: Description
it: Descrizione

en: Article
it: Articolo

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Download
it: Scarica

en: Image
it: Immagine

en: Back
it: Indietro

en: Icon
it: Icona

en: Path
it: Percorso

en: Remove item
it: Elimina elemento

en: Add item
it: Aggiungi voce

en: Icons
it: Icone

en: Email
it: E-mail

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: Visibility
it: Visibilità

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Button
it: Pulsante

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Units
it: Unità

en: Blogs
it: Blog

en: Forums
it: Forum

en: Document
it: Documento

en: Tabs
it: Schede

en: Reset password
it: Ripristina password

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Blue
it: Blu

en: Administrator
it: Amministratore

en: Print
it: Stampa

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Path to custom icon
it: Path dell'icona personalizzata

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
it: Per cambiare la password attuale dell'utente, inserisci la nuova password in entrambi i campi.

en: Forum topic
it: Argomento di discussione del forum

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
it: Utilizzare per blog multi-utente. Ogni utente avrà un blog personale.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
it: Un <em>nuovo argomento</em> avvia una nuova discussione all'interno del forum.

en: Forum navigation vocabulary
it: Vocabolario per la navigazione del forum

en: An administrator created an account for you at [site:name]
it: Un amministratore ha creato un profilo utente per te su [site:name]

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Forgot your password?
it: Password dimenticata?

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Site header
it: Intestazione del sito

en: The current password you provided is incorrect.
it: La password corrente fornita non è corretta.

en: Your password has been changed.
it: La tua password è stata cambiata.

en: Default comments
it: Commenti predefiniti

en: Allows commenting on content
it: Permette di commentare i contenuti

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
it: Richiesta rimozione profilo per [user:display-name] su [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
it: Informazioni di autenticazione sostitutive per [user:display-name] su [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
it: Dettagli del profilo per [user:display-name] su [site:name] (in attesa dell'approvazione dell'amministratore)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name] (approvato)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name] (bloccato)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name] (eliminato)
