EzDevPortal - An open source framework for developer portals (1.0.1-beta1) - en to nl translation catalogue (108 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Register
nl: Registreren

en: Submit
nl: Indienen

en: Content
nl: Inhoud

en: Subscribe
nl: Abonneer

en: Description
nl: Beschrijving

en: Article
nl: Artikel

en: On
nl: Aan

en: Tags
nl: Labels

en: Download
nl: Downloaden

en: Image
nl: Afbeelding

en: Back
nl: Terug

en: Icon
nl: Pictogram

en: Path
nl: Pad

en: Remove item
nl: Item verwijderen

en: Add item
nl: Item toevoegen

en: Icons
nl: Pictogrammen

en: Issue
nl: Uitgave

en: Email
nl: E-mail

en: FAQ
nl: Veelgestelde vragen

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Off
nl: Uit

en: Header
nl: Kop

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Add new comment
nl: Reactie toevoegen

en: Button
nl: Knop

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Slide
nl: Schuiven

en: Units
nl: Eenheden

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Reset password
nl: Wachtwoord opnieuw instellen

en: Anonymous user
nl: Anonieme gebruiker

en: Form
nl: Formulier

en: Editor
nl: Redacteur

en: Authenticated user
nl: Geverifieerde gebruiker

en: Blue
nl: Blauw

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Print
nl: Afdrukken

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: Banner image
nl: Banner-afbeelding

en: Environments
nl: Omgevingen

en: Save and continue
nl: Opslaan en doorgaan

en: Path to custom icon
nl: Pad naar eigen pictogram

en: Card
nl: Kaart

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
nl: Voer in beide velden het nieuwe wachtwoord in om het huidige wachtwoord te wijzigen.

en: Checkboxes
nl: Keuzevakjes

en: Forum topic
nl: Forumonderwerp

en: Normal vote
nl: Normale stem

en: The default tag for votes on content. If multiple votes with different tags are being cast on a piece of content, consider casting a "summary" vote with this tag as well.
nl: Het standaardlabel voor beoordelingen van inhoud. Als er meerdere beoordelingen met verschillende labels op bepaalde inhoud worden uitgebracht, overweeg dan om een totaalbeoordeling toe te voegen.

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Sidebar first
nl: Eerste zijbalk

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
nl: Gebruik dit voor blogs voor meerdere gebruikers. Iedere gebruiker krijgt een persoonlijke blog.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
nl: Een <em>forumonderwerp</em> is het begin van een nieuwe discussie in een forum.

en: Forum navigation vocabulary
nl: Forumnavigatie-woordenlijst

en: An administrator created an account for you at [site:name]
nl: Er is een account voor u aangemaakt voor [site:name]

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
nl: Gebruik <em>artikelen</em> voor tijdsgebonden inhoud zoals nieuws, persberichten of blog-berichten.

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Sidebar second
nl: Tweede zijbalk

en: Contact Us
nl: Contact

en: You have been logged out due to inactivity.
nl: U bent uitgelogd wegens inactiviteit.

en: Footer first
nl: Eerste voettekst

en: Footer second
nl: Tweede voettekst

en: Footer third
nl: Derde voettekst

en: Subscribe Form
nl: Inschrijfformulier

en: Forgot your password?
nl: Wachtwoord vergeten?

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Primary menu
nl: Primair menu

en: Footer fourth
nl: Vierde voettekst

en: Install modules
nl: Modules installeren

en: 403 access denied
nl: 403 geen toegang

en: Site header
nl: Site kop

en: Default comments
nl: Standaardreacties

en: Allows commenting on content
nl: Staat het reageren op de inhoud toe

en: Featured top
nl: Aanbevolen (boven)

en: Featured bottom first
nl: Aanbevolen (onder, eerste)

en: Featured bottom second
nl: Aanbevolen (onder, tweede)

en: Featured bottom third
nl: Aanbevolen (onder, derde)

en: Footer fifth
nl: Vijfde voettekst

en: Media library
nl: Media-bibliotheek

en: Default comment field
nl: Standaard reactieveld

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
nl: Verzoek om account op te heffen van [user:display-name] op [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
nl: Vervangende logininformatie voor [user:display-name] op [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
nl: Accountgegevens voor [user:display-name] op [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
nl: Accountgegevens voor [user:display-name] op [site:name] (wachtend op de goedkeuring van de beheerder)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
nl: Accountgegevens voor [user:display-name] op [site:name] (goedgekeurd)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
nl: Accountgegevens voor [user:display-name] op [site:name] (geblokkeerd)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
nl: Accountgegevens voor [user:display-name] op [site:name] (geannuleerd)

en: Use local images for reusable media.
nl: Gebruik lokale afbeeldingen voor herbruikbare media.

en: A locally hosted audio file.
nl: Een audiobestand gehost op deze website.

en: A locally hosted video file.
nl: Een videobestand gehost op deze website.

en: Remote video
nl: Externe video

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
nl: Een externe video van YouTube of Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
nl: Concept

[ctx: Workflow state label]
en: Published
nl: Gepubliceerd

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
nl: Nieuw concept maken

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
nl: Publiceren

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
nl: Een geupload bestand of document, zoals een PDF.

en: Load more items
nl: Meer items laden
