EzDevPortal - An open source framework for developer portals (1.0.1-beta1) - en to pt translation catalogue (101 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Register
pt: Registro

en: Submit
pt: Enviar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Subscribe
pt: Assinar

en: Description
pt: Descrição

en: Article
pt: Artigo

en: On
pt: Habilitado

en: Image
pt: Imagem

en: Back
pt: Voltar

en: Icon
pt: Ícone

en: Audio
pt: Áudio

en: Path
pt: Caminho

en: Remove item
pt: Remover item

en: Add item
pt: Novo item

en: Icons
pt: Ícones

en: Issue
pt: Ocorrência

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Forum
pt: Fórum

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Button
pt: Botão

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Units
pt: Unidades

en: Forums
pt: Fóruns

en: Document
pt: Documento

en: Developer
pt: Desenvolvedor

en: Tabs
pt: Abas

en: Reset password
pt: Recuperar senha

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Form
pt: Formulário

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Blue
pt: Azul

en: Administrator
pt: Administrador

en: Print
pt: Imprimir

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Banner image
pt: Imagem de banner

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Path to custom icon
pt: Caminho para o ícone

en: Card
pt: Cartão

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
pt: Para mudar a senha do usuário, digite a nova senha nos dois campos.

en: Forum topic
pt: Tópico de fórum

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
pt: Use para blogs multi-usuários. Cada usuário tem um blog pessoal.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
pt: Um <em>tópico de fórum</em> inicia um novo tópico de discussão em um fórum.

en: Forum navigation vocabulary
pt: Vocabulário de navegação do fórum

en: An administrator created an account for you at [site:name]
pt: Um administrador criou uma conta para você no site [site:name]

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Contact Us
pt: Contate-nos

en: Footer first
pt: Primeiro rodapé

en: Footer second
pt: Segundo rodapé

en: Footer third
pt: Terceiro rodapé

en: Forgot your password?
pt: Esqueceu sua senha?

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Primary menu
pt: Menu primário

en: Footer fourth
pt: Quarto rodapé

en: Banner height
pt: Altura do banner

en: Site header
pt: Cabeçalho do site

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: Featured top
pt: Destaque no topo

en: Featured bottom first
pt: Primeiro destaque inferior

en: Featured bottom second
pt: Segundo destaque inferior

en: Featured bottom third
pt: Terceiro destaque inferior

en: Footer fifth
pt: Quinto rodapé

en: Media library
pt: Biblioteca de mídia

en: Default comment field
pt: Campo de comentário padrão

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
pt: Solicitação de cancelamento de conta para [user:display-name] em [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
pt: Novas informações de autenticação para [user:display-name] em [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
pt: Detalhes de conta para [user:display-name] em [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
pt: Detalhes de conta para [user:display-name] em [site:name] (aguardando aprovação de um administrador)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (aprovada)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (bloqueada)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (cancelada)

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Sua conta em [site:name] foi ativada.
    
    Você pode efetuar o login clicando neste link, ou copiando e colando-o no seu navegador:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Este link pode ser usado apenas uma única vez, para efetuar o login e o levará para uma página onde você poderá definir sua senha.
    
    Depois de definir sua senha, você poderá fazer o login em [site:login-url] usando:
    
    Usuário: [user:account-name]
    Senha: Sua senha
    
    --  Equipe [site:name]

en: Use local images for reusable media.
pt: Use imagens locais como mídias reutilizáveis.

en: A locally hosted audio file.
pt: Um arquivo de áudio hospedado localmente.

en: A locally hosted video file.
pt: Um arquivo de vídeo hospedado localmente.

en: Remote video
pt: Vídeo remoto

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pt: Um vídeo hospedado remotamente no YouTube ou Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pt: Um arquivo ou documento carregado, como um PDF.
