EzDevPortal - An open source framework for developer portals (1.0.1-beta1) - en to ro translation catalogue (76 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Register
ro: Înscriere

en: Submit
ro: Trimite

en: Content
ro: Conținut

en: Subscribe
ro: Abonare

en: Description
ro: Descriere

en: Article
ro: Articol

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Download
ro: Descarcă

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Back
ro: Înapoi

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Path
ro: Cale

en: Add item
ro: Adaugă element

en: Icons
ro: Iconițe

en: Email
ro: email

en: Off
ro: Oprit

en: Header
ro: Cap

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Button
ro: Buton

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Blogs
ro: Jurnale

en: Forums
ro: Forumuri

en: Tabs
ro: Taburi

en: Reset password
ro: Resetare parolă

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: Form
ro: Formular

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Blue
ro: Albastru

en: Print
ro: Printare

en: Save and continue
ro: Salvează și continuă

en: Path to custom icon
ro: Calea către logo-ul personal

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ro: Pentru a schimba parola curentă, introduceți parola nouă în ambele câmpuri.

en: Forum topic
ro: Subiectul forumului

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Sidebar first
ro: Bara laterală mai întâi

en: Secondary menu
ro: Meniu secundar

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
ro: Un <em>subiect de forum</em> începe un nou fir de discuție în cadrul unui forum.

en: Forum navigation vocabulary
ro: Vocabularul de navigare al forumului

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ro: Un administrator a creat un cont pentru dumneavoastră la [site:name]

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ro: Folosiți <em>articole</em> pentru conținut dependent de timp, cum ar fi știri, comunicate de presă sau articole de blog.

en: Highlighted
ro: Evidențiat

en: Contact Us
ro: Contactați-ne

en: Footer first
ro: Primul subsol

en: Footer second
ro: Al doilea subsol

en: Footer third
ro: Al treilea subsol

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Primary menu
ro: Meniu principal

en: Footer fourth
ro: Al patrulea subsol

en: Site header
ro: Antet sit

en: Default comments
ro: Comentarii implicite

en: Allows commenting on content
ro: Permite adăugarea de comentarii la conținut

en: Footer fifth
ro: Al cincilea subsol

en: Default comment field
ro: Câmpul implicit al comentariului

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ro: Cerere de anulare cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ro: Înlocuirea informațiilor de autentificare pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobare de către administrator în așteptare)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobat)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name]  la [site:name] (blocat)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (anulat)

en: Use local images for reusable media.
ro: Utilizați imagini locale pentru suporturi reutilizabile.

en: A locally hosted audio file.
ro: Un fișier audio găzduit local

en: A locally hosted video file.
ro: Un fișier video găzduit local.
