Facets (8.x-1.0-alpha7) - en to fa translation catalogue (51 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Delete
fa: حذف

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Language
fa: زبان

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Edit
fa: تدوین

en: Date
fa: تاریخ

en: Search
fa: جستجو

en: Weight
fa: وزن

en: Types
fa: انواع

en: Name
fa: نام

en: Field
fa: میدان

en: Label
fa: برچسب

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Text
fa: متن

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: ID
fa: هویت

en: Advanced search
fa: جستجوی پیشرفته

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Separator
fa: جداکننده

en: Exclude
fa: استثنا

en: Year
fa: سال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Sort order
fa: ترتیب مرتب سازی

en: Month
fa: ماه

en: Widget
fa: ساختار

en: OR
fa: یا

en: Day
fa: روز

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: String
fa: رشته

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Operator
fa: عملگر

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: Granularity
fa: تدریجی

en: AND
fa: و

en: Containing any of the words
fa: شامل هر یک از کلمات

en: Containing the phrase
fa: شامل عبارت

en: Containing none of the words
fa: شامل هیچ یک از کلمات

en: Only of the type(s)
fa: تنها از نوع(انواع) محتوای

en: About
fa: درباره

en: Post date
fa: تاریخ مطلب

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: No results behavior
fa: رفتار در نبود نتیجه
