Facets (8.x-1.0-alpha8) - en to id translation catalogue (67 entries)

en: Title
id: Judul

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: Weight
id: Bobot

en: Types
id: Jenis-jenis

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Text
id: Teks

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Separator
id: Pemisah

en: Exclude
id: Kecualikan

en: Year
id: Tahun

en: Date format
id: Format tanggal

en: 1 minute | @count minutes
id[0]: 1 menit
id[1]: @count menit

en: 1 hour | @count hours
id[0]: 1 jam
id[1]: @count jam

en: 1 day | @count days
id[0]: 1 hari
id[1]: @count hari

en: Sort order
id: Urutan sortir

en: Month
id: Bulan

en: Widget
id: Piranti

en: Day
id: Hari

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: String
id: Untai

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Empty text
id: Teks kosong

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Processor settings
id: Pengaturan prosesor

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: Granularity
id: Granuralitas

en: AND
id: DAN

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Content Type
id: Tipe Konten

en: 1 year | @count years
id[0]: 1 tahun
id[1]: @count tahun

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Only of the type(s)
id: Hanya pada jenis

en: About
id: Tentang

en: 1 month | @count months
id[0]: 1 bulan
id[1]: @count bulan

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Dropdown
id: Menu tarik turun

en: Text format
id: Format teks

en: Relative date
id: Tanggal relatif

en: In the last day
id: Dalam sehari terakhir

en: In the last month
id: Dalam sebulan terakhir

en: In the last year
id: Dalam setahun terakhir

en: On value
id: Nilai hidup

en: Off value
id: Nilai mati

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Fixed value
id: Nilai tetap

en: No results behavior
id: Tidak menunjukkan hasil

en: Duplicate of @label
id: Duplikat @label
