Facets (8.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (69 entries)

en: Title
pt: Título

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Apagar

en: Type
pt: Tipo

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Buscar

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Text
pt: Texto

en: Maximum items
pt: Máximo de itens

en: Configure
pt: Configurar

en: Separator
pt: Separador

en: Exclude
pt: Excluir

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato da data

en: 1 minute | @count minutes
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: @count minutos

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: URL alias
pt: Apelido de URL

en: Sort order
pt: Critérios de ordenação

en: Range
pt: Variação

en: Month
pt: Mês

en: OR
pt: OU

en: Day
pt: Dia

en: Configuration
pt: Configurações

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Empty text
pt: Mensagem "Não há resultados"

en: Operator
pt: Operador

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Granularity
pt: Granularidade

en: AND
pt: E

en: No limit
pt: Sem limite

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Facets
pt: Facetas

en: Facet
pt: Faceta

en: Enabled facets
pt: Facetas habilitadas

en: Values
pt: Valores

en: 1 year | @count years
pt[0]: 1 ano
pt[1]: @count anos

en: About
pt: Sobre

en: Step
pt: Passo

en: 1 month | @count months
pt[0]: 1 mês
pt[1]: @count meses

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Relative date
pt: Data relativa

en: Hard limit
pt: Limite rígido

en: On value
pt: Valor de Ligado

en: Off value
pt: Valor de Desligado

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Fixed value
pt: Valor fixo

en: No results behavior
pt: Comportamento quando sem resultados

en: Soft limit
pt: Limite macio

en: AND filters are exclusive and narrow the result set. OR filters are inclusive and widen the result set.
pt: Filtros AND são exclusivos e restringem o conjunto de resultados.
    Filtros OR são inclusivos e ampliam o conjunto de resultados.

en: Expand hierarchy
pt: Expandir hierarquia

en: Serializes views row data using the Serializer component.
pt: Serializa linhas de dados de views usando o componente Serializer.

en: Plugin ID
pt: ID do Plug-in

en: Duplicate of @label
pt: Duplicado de @label

en: Field identifier
pt: Identificador de campo
