Facets Form (1.0.0-alpha5) - en to uk translation catalogue (18 entries)

en: Submit
uk: Надіслати

en: Search
uk: Пошук

en: Label
uk: Мітка

en: Format
uk: Формат

en: Date format
uk: Формат дати

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Custom
uk: Власний

en: Button
uk: Кнопка

en: Facets
uk: Фасети

en: Clear filters
uk: Очистити фільтри

en: Custom format
uk: Власний формат

en: Date and time
uk: Дата та час

en: Date type
uk: Тип дати

en: Submit button
uk: Кнопка надсилання

en: Date only
uk: Тільки дата

en: @name format: @date
uk: Формат @name: @date

en: See <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
uk: Див. <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">документацію з форматів дати PHP</a>.
