FAQ Field (8.x-1.1) - en to ja translation catalogue (26 entries)

en: Content
ja: コンテンツ

en: None
ja: なし

en: Default
ja: デフォルト

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Event
ja: イベント

en: Question
ja: 質問

en: Answer
ja: 回答

en: Active
ja: アクティブ

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Duration
ja: 期間

en: Collapsible
ja: 圧縮可能

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Bullet list
ja: 箇条書きリスト

en: Usage
ja: 使用方法

en: About
ja: アバウト

en: Question length
ja: 質問の長さ

en: Animation settings
ja: アニメーションの設定

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Default text format
ja: デフォルトのテキストフォーマット

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: You can add the field to any entity (eg. content type, users, ..) as usual. After you applied the field you have to configure how its output should be filtered (eg. Filtered HTML, Plain Text). Also it is recommended to set the number of values to unlimited.
ja: 通常どおり、任意のエンティティ (たとえば、コンテンツタイプ、ユーザー、..) にフィールドを追加できます。 フィールドを適用した後、その出力をどのようにフィルタリングするかを設定する必要があります (たとえば、フィルター済HTML、プレーンテキスト)。 また、値の数を無制限に設定することをお勧めします。

en: You have the choise of two display formatters: jQuery accordion (animated show / hide) and simple text (none formatted, simple output for custom theming). If you are using accordion you can modify its behaviour easily by the display settings.
ja: jQueryアコーディオン (アニメーション表示/非表示) とシンプルテキスト (フォーマットなし、カスタムテーマ用のシンプルな出力) の2つの表示フォーマッタの選択肢があります。 アコーディオンを使用している場合は、表示設定で簡単に動作を変更できます :

en: Simple text
ja: シンプルテキスト
