FAQ Field (8.x-1.1) - en to de translation catalogue (38 entries)

en: Content
de: Inhalt

en: None
de: Keine

en: Default
de: Standard

en: Advanced settings
de: Erweiterte Einstellungen

en: Event
de: Ereignis

en: Question
de: Frage

en: Answer
de: Antwort

en: Active
de: Aktiv

en: Textfield
de: Textfeld

en: Configuration
de: Konfiguration

en: Duration
de: Dauer

en: Collapsible
de: Zusammenklappbar

en: Fill
de: Füllen

en: Default value
de: Standardwert

en: Auto
de: Automatisch

en: Bullet list
de: Aufzählungszeichen

en: Usage
de: Verwendung

en: About
de: Über

en: Question length
de: Fragenlänge

en: Animation settings
de: Animationeinstellungen

en: Accordion
de: Akkordeon

en: Fieldset
de: Feldgruppe

en: Textarea
de: Textbereich

en: Text format
de: Textformat

en: Definition list
de: Definitionsliste

en: Easing
de: Fließender Übergang

en: Auto height
de: Automatische Höhenanpassung

en: Field types
de: Feldtypen

en: Formatters
de: Anzeigeformate

en: How to use
de: Hinweise zur Benutzung

en: No configuration needed.
de: Keine Konfiguration notwendig.

en: FAQ Field
de: FAQ Feld

en: Field for frequently asked questions.
de: Feld für häufig gestellte Fragen.

en: Active: @element
de: Aktiv: @element

en: Simple text
de: Einfacher Text

en: Controls the height of the accordion and each panel.
de: Steuert die Höhe des Akkordeons und jedes Paneels.

en: Height style
de: Höhenstil

en: Answer value
de: Wert der Antwort
