FAQ Field (8.x-1.1) - en to fr translation catalogue (37 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: None
fr: Aucun(e)

en: Default
fr: Par défaut

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Event
fr: Évènement

en: Answer
fr: Réponse

en: Active
fr: Actif

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Duration
fr: Durée

en: Collapsible
fr: Repliable

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Bullet list
fr: Liste à puces

en: Usage
fr: Utilisation

en: About
fr: À propos

en: Question length
fr: Longueur de la question

en: Animation settings
fr: Paramètres d'animation

en: Accordion
fr: Accordéon

en: The event on which to trigger the accordion.
fr: L’événement sur lequel déclencher l'accordéon.

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Text format
fr: Format de texte

en: Field types
fr: Types de champs

en: Formatters
fr: Formateurs

en: How to use
fr: Comment l'utiliser

en: No configuration needed.
fr: Aucune configuration nécessaire.

en: Field for frequently asked questions.
fr: Champ pour les questions fréquemment posées.

en: Active: @element
fr: Activé : @element

en: Event: @event
fr: Évènement : @event

en: Simple text
fr: Texte simple

en: Provides a field for frequently asked questions.
fr: Fournit un champ pour les questions fréquemment posées, (FAQ).

en: Maximum length of questions (Between 10-255).
fr: Longueur maximum des questions (entre 10 et 255).

en: Numeric list
fr: Liste numérotée

en: <ul> - Bullet list
fr: <ul> - Liste à puces

en: <ol> - Numeric list
fr: <ol> - Liste ordonnée

en: Simple text (themeable)
fr: Texte simple (thémable)

en: The question.
fr: La question.

en: The answer.
fr: La réponse.
