Farm Template (1.0.0-alpha1) - en to id translation catalogue (38 entries)

en: Value
id: Nilai

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Enabled
id: Aktif

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Weight
id: Bobot

en: Multiple
id: Banyak

en: Required
id: Wajib

en: Settings
id: Pengaturan

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Region
id: Wilayah

en: Field ID
id: ID bidang

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Textfield
id: Bidang isian teks

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Templates
id: Templat

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Select
id: Pilih

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: Add field
id: Tambah bidang

en: Text area
id: Area teks

en: Form
id: Formulir

en: Field settings
id: Pengaturan data

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Bundle
id: Bundel

en: Default values
id: Nilai bawaan

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Datetime
id: Tanggal dan waktu

en: An autocomplete text field.
id: Bidang teks pelengkapan otomatis.

en: Third party settings
id: Pengaturan komponen pihak ketiga

en: Target entity type
id: Tipe entity target

en: Widget type machine name
id: Jenis widget pada nama mesin
