Features (8.x-3.0-alpha6) - en to uk translation catalogue (78 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Operations
uk: Операції

en: Development
uk: Розробка

en: Description
uk: Опис

en: optional
uk: необов'язково

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Version
uk: Версія

en: core
uk: ядро

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: Weight
uk: Вага

en: none
uk: немає

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Default
uk: Базово

en: Core
uk: Ядро

en: Components
uk: Компоненти

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Exclude
uk: Вилучити

en: Added
uk: Додано

en: Site
uk: Сайт

en: Normal
uk: Звичайне

en: State
uk: Стан

en: Select all
uk: Виділити все

en: Deselect all
uk: Зняти виділення із усього

en: Filters
uk: Фільтри

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Profile name
uk: Назва профілю

en: Profile
uk: Профіль

en: Save settings
uk: Зберегти налаштування

en: in
uk: в

en: Clear
uk: Очистка

en: site
uk: сайт

en: Features
uk: Властивості

en: Feature
uk: Властивість

en: profile
uk: профіль

en: Missing
uk: Відсутнє

en: Installed
uk: Встановлено

en: Changed
uk: Змінено

en: Conflict
uk: Конфлікт

en: Packages
uk: Пакунки

en: Package
uk: Пакунок

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: About
uk: Про модуль

en: Namespace
uk: Простір назв

en: Assignment
uk: Призначення

en: Bundle
uk: Пакет

en: exclude
uk: виключення

en: Legend
uk: Легенда

en: Machine-readable name
uk: Машино-читабельна назва

en: Dependency
uk: Залежність

en: Example: Image gallery
uk: Приклад: Галерея зображень

en: Example: image_gallery
uk: Приклад: image_gallery

en: Dependencies
uk: Залежності

en: General Information
uk: Загальна інформація

en: Uninstalled
uk: Деінстальовано

en: Differences
uk: Відмінності

en: Do not begin name with numbers.
uk: Не починайте назву з цифр.

en: Bundle name
uk: Назва пакету

en: Expand each component section and select which items should be included in this feature export.
uk: Розкрийте кожен розділ компонентів і оберіть позиції, що мають бути додані до цього експорту властивостей.

en: Conflicts
uk: Конфлікти

en: Write
uk: Записати

en: Simple configuration
uk: Проста конфігурація

en: Not exported
uk: Не експортовано

en: Include install profile
uk: Додавати профіль встановлення

en: Configuration that has not been added to any package.
uk: Конфігурація, яка не була додана до жодного пакунку.

en: Failed to archive file @filename.
uk: Не вдалося архівувати файл @filename.

en: Failed to create directory @directory.
uk: Не вдалося створити каталог @directory.

en: Failed to write file @filename.
uk: Не вдалося записати файл @filename.

en: Features UI
uk: Інтерфейс Властивостей

en: Provides the user interface for Features.
uk: Пропонує користувацький інтерфейс для Властивостей.

en: Remove bundle
uk: Видалити пакет

en: A unique human-readable name of this bundle.
uk: Унікальна легка для читання назва цього пакету.

en: The machine name (directory name) of your profile.
uk: Машинна назва (назва каталогу) вашого профілю.

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores.
uk: Має містити лише латинські літери нижнього регістру, цифри і символи підкреслення.

en: Auto detected
uk: Автоматично визначено

en: The following packages are not exported.
uk: Наступні пакунки не експортовані.

en: The namespace "@name_" will be prepended to the machine name
uk: Простір імен "@name_" буде доданий на початок машинної назви

en: Provide a short description of what users should expect when they install your feature.
uk: Дайте короткий опис того, що користувачі повинні отримати, коли вони встановлять вашу властивість.
