Features (8.x-3.11) - en to pt translation catalogue (58 entries)

en: Status
pt: Estado

en: Operations
pt: Operações

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Description
pt: Descrição

en: optional
pt: opcional

en: Enabled
pt: Ativado

en: Version
pt: Versão

en: core
pt: núcleo

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Weight
pt: Peso

en: Types
pt: Tipos

en: none
pt: nenhum

en: Name
pt: Nome

en: Default
pt: Por defeito

en: Core
pt: Núcleo

en: Components
pt: Componentes

en: Configure
pt: Configurar

en: Exclude
pt: Excluir

en: Added
pt: Adicionado

en: Site
pt: Sítio

en: Module
pt: Módulo

en: State
pt: Estado

en: Select all
pt: Selecionar todos

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Profile name
pt: Nome do perfil

en: Profile
pt: Perfil

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: in
pt: em

en: Clear
pt: Limpar

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Feature
pt: Funcionalidade

en: profile
pt: perfil

en: Missing
pt: Em falta

en: Installed
pt: Instalado

en: Changed
pt: Alterado

en: Conflict
pt: Conflito

en: Standard
pt: Padrão

en: Export settings
pt: Definições de exportação

en: Provided by
pt: Fornecido por

en: Packages
pt: Embalagens

en: Package
pt: Pacote

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Bundle
pt: Pacote

en: Legend
pt: Legenda

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Dependency
pt: Dependência

en: Example: Image gallery
pt: Exemplo: Image gallery

en: Example: image_gallery
pt: Exemplo: image_gallery

en: Dependencies
pt: Dependências

en: User permissions
pt: Permissões do utilizador

en: Create new feature
pt: Criar uma nova funcionalidade

en: Uninstalled
pt: Desinstalado

en: Existing
pt: Existente

en: Language Code
pt: Código do idioma

en: Simple configuration
pt: Configuração simples
