Feed Block (2.0.0) - en to it translation catalogue (18 entries)

en: Error
it: Errore

en: Date format
it: Formato data

en: Custom
it: Personalizzato

en: Count
it: Numero

en: Configuration
it: Configurazione

en: RSS Feed
it: Feed RSS

en: Installation
it: Installazione

en: Time ago
it: Tempo fa

en: Date settings
it: Impostazioni data

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Time ago (with "ago" appended)
it: Tempo fa (aggiungendo "fa")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
it: Lasso temporale (con "fa/da adesso" aggiunto in coda)

en: Time hence
it: Tempo da adesso

en: Time hence (with "hence" appended)
it: Tempo da adesso (con "da adesso" aggiunto in coda)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date future hanno come prefisso "-")

en: Time span (past dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date passate hanno come prefisso "-")

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
it: Se si sceglie "Personalizzato", vedere <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">la documentazione PHP</a> per i formati data. Altrimenti, inserire il numero di unità di tempo da visualizzare, valore predefinito 2.

en: @name format: @date
it: Formato @name: @date
