Feed Block (8.x-1.1) - en to pt translation catalogue (21 entries)

en: Error
pt: Erro

en: Date format
pt: Formato de data

en: Custom
pt: Personalizado

en: Count
pt: Contagem

en: Configuration
pt: Configuração

en: Number of items to display
pt: Número de itens a serem exibidos

en: Read More
pt: Leia Mais

en: Theming
pt: Temas

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: Installation
pt: Instalação

en: Time ago
pt: Tempo atrás

en: Date settings
pt: Configurações de data

en: Custom date format
pt: Formato da data personalizado

en: Time ago (with "ago" appended)
pt: Tempo atrás (com "atrás" acrescentado)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pt: Intervalo de tempo  (com "atrás/a contar desse momento acrescentado)

en: Time hence
pt: Tempo daqui

en: Time hence (with "hence" appended)
pt: Tempo de resposta (com "daqui" em anexo)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas futuras têm "-" anexado)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (as datas anteriores têm "-" anexadas)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
pt: Se "Personalizado", consulte <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank"> os documentos PHP </a> para formatos de data. Caso contrário, insira o número de unidades de tempo diferentes a serem exibidas, cujo padrão é 2

en: @name format: @date
pt: @name formato: @date
