Feeds (8.x-3.0-alpha9) - en to fa translation catalogue (107 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Explanation or submission guidelines
fa: توضیح یا راهنمای ارسال محتوا

en: Priority
fa: اولویت

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: Import
fa: ورود

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Summary
fa: خلاصه

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: View
fa: مشاهده

en: URL
fa: نشانی

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Updated
fa: به‌روز

en: The fully-qualified URL of the feed.
fa: نشانی معتبر و کامل خوراک.

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: ID
fa: شناسه

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Node
fa: محتوا

en: Active
fa: فعال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Page
fa: صفحه

en: Off
fa: خاموش

en: Never
fa: هیچوقت

en: Your changes have been saved.
fa: تغییرات شما ذخیره شد.

en: Feed title
fa: عنوان خوراک

en: Feed description
fa: شرح خوراک

en: Time zone
fa: ناحیه زمانی

en: active
fa: فعال

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: State
fa: وضعیت

en: Desc
fa: نزولی

en: Owner
fa: مالک

en: Directory
fa: دایرکتوری

en: Ignore
fa: چشم پوشی

en: Basic settings
fa: تنظیمات پایه

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Queued
fa: در صف

en: Upload file
fa: بارگذاری فایل

en: Token
fa: توکن

en: Delimiter
fa: جدا کننده

en: Feeds
fa: خوراک‌ها

en: Sources
fa: منابع

en: Feed items
fa: آیتم‌های خوراک

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Source
fa: منبع

en: @time ago
fa: @time قبل

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Topic
fa: موضوع

en: Site default
fa: پیش‌فرض سایت

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Failed
fa: ناموفق

en: %title has been deleted.
fa: %title حذف شد.

en: @type: deleted %title.
fa: @type: %title حذف شد.

en: Allowed file extensions
fa: پسوندهای فایل مجاز

en: Apply
fa: تایید

en: @type settings
fa: تنظیمات @type

en: Subscription
fa: اشتراک

en: Mapping
fa: نگاشت

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: @type: updated %title.
fa: @type: %title به‌روز شد.

en: @type: added %title.
fa: @type: %title اضافه شد.

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Target
fa: مقصد

en: Bundle
fa: بسته

en: Custom date format
fa: قالب سفارشی تاریخ

en: Add feed
fa: افزودن خوراک

en: Feed ID
fa: شناسه خوراک

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
fa: اطلاعات آدرس را با استفاده از درخواست HTTP دریافت می‌کند.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fa[0]: آیا از حذف این مورد اطمینان دارید؟
fa[1]: آیا از حذف این موارد اطمینان دارید؟

en: %title has been created.
fa: %title ساخته شد.

en: %title has been updated.
fa: %title به‌روز شد.

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Reference method
fa: روش ارجاع

en: With selection
fa: با انتخاب شده‌ها
