Feeds (8.x-3.0-beta5) - en to pt translation catalogue (167 entries)

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Age
pt: Idade

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Log
pt: Registo

en: Explanation or submission guidelines
pt: Linhas de orientação das explicações e submissões

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Priority
pt: Prioridade

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Categories
pt: Categorias

en: Overview
pt: Vista global

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Logs
pt: Registos

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Não há mensagens no registo.

en: Weight
pt: Peso

en: none
pt: nenhum

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Por defeito

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Blank
pt: Branco

en: Time
pt: Hora

en: View
pt: Mostrar

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: Updated
pt: Atualizado

en: Rename
pt: Renomear

en: The fully-qualified URL of the feed.
pt: O URL completo do feed.

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: User
pt: Utilizador

en: Configure
pt: Configurar

en: Imported
pt: Importado

en: Created
pt: Criado

en: Parent item
pt: Item pai

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Never
pt: Nunca

en: Your changes have been saved.
pt: Suas alterações foram guardadas.

en: Feed title
pt: Título do feed

en: Feed description
pt: Descrição de Feed

en: Filter
pt: Filtro

en: Log message
pt: Mensagem do registo

en: active
pt: ativo

en: Items
pt: Itens

en: Nodes
pt: Nós

en: Authored by
pt: Criado por

en: Delete all
pt: Eliminar tudo

en: State
pt: Estado

en: Owner
pt: Proprietário

en: Directory
pt: Diretório

en: Timezone handling
pt: Definições do fuso horário

en: View all
pt: Ver todos

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Targets
pt: Objetivos

en: Basic settings
pt: As definições básicas

en: Expires
pt: Expira

en: Operation
pt: Operação

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Authoring information
pt: Informação de autoria

en: Authored on
pt: Criado em

en: Queued
pt: Em fila de espera

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Sources
pt: Fontes

en: Feed items
pt: Itens de feed

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Source
pt: Fonte

en: @time ago
pt: há @time atrás

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Replace
pt: Substituir

en: Topic
pt: Tópico

en: Site default
pt: Predefinição do site

en: Entity
pt: Entidade

en: Keep
pt: Guardar

en: not active
pt: inativo

en: Changed
pt: Alterado

en: Failed
pt: Falhou

en: %title has been deleted.
pt: %title foi eliminado.

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de ficheiro permitidas

en: Read only
pt: Só de leitura

en: Apply
pt: Aplicar

en: Variables
pt: Variáveis

en: Subscription
pt: Subscrição

en: Mapping
pt: Mapeamento

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: @type: updated %title.
pt: @type: %title actualizado.

en: @type: added %title.
pt: @type: %title adicionado.

en: Title of the feed item.
pt: Título do item do feed.

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Link to file
pt: Criar ligação para ficheiro

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Target
pt: Destino

en: Bundle
pt: Pacote

en: Temporary
pt: Temporário

en: Book outline
pt: Estrutura do livro

en: Add feed
pt: Adicionar feed

en: Config
pt: Configurar

en: Legend
pt: Legenda

en: Filter log messages
pt: FIltrar mensagens no registo

en: You must select something to filter by.
pt: É obrigatório selecionar algo para filtrar.

en: New revision
pt: Nova revisão

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Item ID
pt: ID do item

en: Author name
pt: Nome do autor

en: Change frequency
pt: Alterar a frequência

en: Unique
pt: Único

en: Delete items
pt: Eliminar itens.

en: Filter format
pt: Formato do filtro

en: Title of the feed.
pt: Título do feed.

en: Allowed roles
pt: Grupos permitidos

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
pt: Descarrega dados de um URL usando o processador de pedidos HTTP do Drupal.

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Unlock
pt: Desproteja

en: Secret
pt: Segredo

en: Item URL
pt: URL de item

en: %title has been created.
pt: O %title foi criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: No Headers
pt: Sem cabeçalhos

en: Master
pt: Principal

en: Upload directory
pt: Diretoria para carregamentos

en: Entity label
pt: Etiqueta da entidade

en: The feed from %site seems to be broken because of error "%error".
pt: O feed do %site parece estar quebrado devido ao erro "%error".

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
pt: Tempo que este feed fica em fila para ser refrescado, 0 se não fica em fila.

en: Are you sure you want to delete the feed %feed?
pt: Tem a certeza que quer apagar o feed %feed?

en: Reference method
pt: Método de referência

en: With selection
pt: Com seleção

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
pt: Parser por defeito para RSS, Atom e feeds RDF.

en: The actual message of the log entry.
pt: A mensagem atual da entrada de log.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
pt: As variáveis da entrada dum registo de eventos num formato serializado.

en: Date when the event occurred.
pt: Data em que o evento ocorreu.

en: Replace variables
pt: Substituir variáveis

en: The feed ID.
pt: O ID do feed.

en: Entity reference selection settings
pt: Definições de seleção da referência da entidade

en: The user for the log.
pt: O utilizador para o log.

en: The time when the log was created.
pt: O momento em que o log foi criado.

en: Autocreate entities: %create
pt: Criação automática de entidades: %create

en: Bundle for autocreated entities: %bundle
pt: Pacote para entidades criadas automaticamente: %bundle

en: Are you sure you want to import the selected feed? | Are you sure you want to import the selected feeds?
pt[0]: Tem a certeza de que pretende importar o feed selecionado?
pt[1]: Tem a certeza de que pretende importar os feeds selecionados?

en: Delete imported items of selected feeds
pt: Eliminar itens importados de feeds selecionados

en: Import selected feeds
pt: Importar feeds selecionados
